Przepisy zero waste

Zero waste


Nie lubię marnować jedzenia i chyba nikt tego nie lubi. Pomimo ogólnoświatowej akcji promującej niemarnowanie żywności, każdy Europejczyk wyrzuca średnio ponad 35 kilo jedzenia rocznie. Dane zatrważające! Każdy z nas może przyczynić się do zminimalizowania tego problemu. Nie musimy od razu produkować kompostu z resztek kuchennych. Dzięki kilku prostym krokom możemy zmienić nasze podejście do środowiska i zasobów żywności na bardziej zrównoważone, przyjazne i pełne szacunku. Szacunku do jedzenia, ale również do ludzi, wiedząc, że część globu głoduje.

Najłatwiej zacząć już przy planowaniu posiłków, kupując tylko potrzebne składniki, wcześniej dokładnie sprawdzając zawartość lodówki i spiżarki. Warto kupować produkty luzem, lokalne i sezonowe, aby zmniejszyć ilość opakowań oraz wspierać lokalną gospodarkę i lokalnych rolników. Nie warto kupować np. w grudniu szprycowanych hiszpańskich pomidorów lub truskawek. Zyska na tym nasze zdrowie i portfel. A jeżeli już kupiliśmy za dużo, to niektóre produkty możemy zamrozić, aby ich nie wyrzucić lub wykorzystać w kuchni i eksperymentować z nowymi przepisami.

W zakładce „Przepisy zero waste” chciałabym podzielić się z Wami przepisami na posiłki z tzw. resztek z poprzedniego dnia. Kto z nas nie zna sytuacji, kiedy po ugotowanym obiedzie pozostanie nam nadmiar ugotowanych ziemniaków lub makaronu. W takiej sytuacji możemy zrobić pyszną zapiekankę lub frittatę. Z czerstwego chleba możemy zrobić grzanki, bułkę tartą lub wyczarować między innymi francuskie tosty, włoskie knedle „canederli”, ciasto czekoladowe. A co z białkami jaj? Białka możemy zamrozić lub przygotować bezy, marcepan lub ciastka bakaliowe. Resztki warzyw możemy wykorzystać do przygotowania zup lub omletów. Liście rzodkiewek, które normalnie trafiłyby do kosza, możemy wykorzystać w przygotowaniu bardzo zdrowego i pysznego pesto lub zupy. 

A jakie są Wasze sposoby na niemarnowanie żywności? Z chęcią poznam Wasze sztuczki. 


PRZEPISY ZERO WASTE

Niewykorzystane białka

Czerstwe pieczywo

Makaron z poprzedniego dnia

Ziemniaki z poprzedniego dnia

Warzywa


W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu. 
Jeśli przygotowaliście potrawę według mojego przepisu, byłabym wdzięczna za przesłanie zdjęcia. Wszystkie zdjęcia umieszczam w Waszej Galerii. Dziękuję!