Przepisy zero waste

Zero waste


Nie lubię marnować jedzenia i chyba nikt tego nie lubi. Pomimo ogólnoświatowej akcji promującej niemarnowanie żywności, każdy Europejczyk wyrzuca średnio ponad 35 kg jedzenia rocznie. Każdego dnia na świecie marnuje się ok. 3,5 miliona ton żywności. Przeciętny Polak marnuje rocznie ponad 75 kg jedzenia. To 20% wszystkich odpadów, które produkuje! Dane zatrważające! Każdy z nas może przyczynić się do zminimalizowania tego problemu. Nie musimy od razu produkować kompostu z resztek kuchennych. Dzięki kilku prostym krokom możemy zmienić nasze podejście do środowiska i zasobów żywności na bardziej zrównoważone, przyjazne i pełne szacunku. Szacunku do jedzenia, ale również do ludzi, wiedząc, że część globu głoduje.

Najłatwiej zacząć już przy planowaniu posiłków, kupując tylko potrzebne składniki, wcześniej dokładnie sprawdzając zawartość lodówki i spiżarki. Warto kupować produkty luzem, lokalne i sezonowe, aby zmniejszyć ilość opakowań oraz wspierać lokalną gospodarkę i lokalnych rolników. Nie warto kupować np. w grudniu szprycowanych hiszpańskich pomidorów lub truskawek. Zyska na tym nasze zdrowie i portfel. A jeżeli już kupiliśmy za dużo, to niektóre produkty możemy zamrozić, aby ich nie wyrzucić lub wykorzystać w kuchni i eksperymentować z nowymi przepisami.

W zakładce „Przepisy zero waste” chciałabym podzielić się z Wami przepisami na posiłki z tzw. resztek z poprzedniego dnia. Kto z nas nie zna sytuacji, kiedy po ugotowanym obiedzie pozostanie nam nadmiar ugotowanych ziemniaków lub makaronu. W takiej sytuacji możemy zrobić pyszną zapiekankę lub frittatę. Z czerstwego chleba możemy zrobić grzanki, bułkę tartą lub wyczarować między innymi francuskie tosty, włoskie knedle „canederli”, ciasto czekoladowe.

A co z białkami jaj? Białka możemy zamrozić lub przygotować bezy, marcepan lub ciastka bakaliowe.

Resztki warzyw możemy wykorzystać do przygotowania zup lub omletów. Liście rzodkiewek, które normalnie trafiłyby do kosza, możemy wykorzystać w przygotowaniu bardzo zdrowego i pysznego pesto lub zupy. 

A jakie są Wasze sposoby na niemarnowanie żywności? Z chęcią poznam Wasze sztuczki. 


Ile jedzenia wyrzucamy na co dzień? Co można zrobić, by ograniczyć marnowanie żywności?

Wszystkie dane znajdziecie na stronie Marnowanie żywności w Polsce i na świecie. Jak je ograniczyć? (natu.care)

Tylko wspólne działanie przynosi efekt.


PRZEPISY ZERO WASTE

Niewykorzystane białka

Czerstwe pieczywo

Makaron z poprzedniego dnia

Ziemniaki z poprzedniego dnia

Warzywa


W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu. 
Jeśli przygotowaliście potrawę według mojego przepisu, byłabym wdzięczna za przesłanie zdjęcia. Wszystkie zdjęcia umieszczam w Waszej Galerii. Dziękuję!