
Toskańska sałatka „Panzanella”
Dziś chciałam przenieść Was do Toskanii za sprawą rustykalnego dania typowego dla tego regionu Włoch. Bohaterką dzisiejszego przepisu jest sałatka „Panzanella”, nazywana również „pansanella” lub „panmolle”.
Bazą sałatki jest czerstwy chleb namoczony w wodzie z dodatkiem octu winnego, który nadaje panzanelli charakterystyczny i bardziej intensywny smak. Nie może zabraknąć pomidorów, czerwonej cebuli, ogórka lub selera naciowego w zależności od regioniu i koniecznie dobrej jakości oliwy.
Istnieje wiele odmian panzanelli i każdy może swobodnie dostosować ją do swoich upodobań. Osobiscie bardzo czesto dodaję kawałeczki parmezanu i grillowane plasterki cukinii, moja córka ser mozzarella a mąż tuńczyka i oliwki. Polecam Wam serdecznie!
SKŁADNIKI
Toskańska sałatka „Panzanella”
- 400 g czerstwego chleba
- 500 g pomidorów
- 1 czerwona cebula
- 1 ogórek
- 1-2 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki suszonego oregano
- ok. 10 listków bazylii
- sól i pieprz
- oliwa z oliwek
- ocet winny

PRZYGOTOWANIE
Toskańska sałatka „Panzanella”
- Kromki chleba zalewamy wodą, tak aby były przykryte i odstawiamy na bok. Chleb moczymy od kilku do kilkunastu minut, w zależności od typu pieczywa i od tego jaki efekt chcemy otrzymać, bardzo miękkie, czy też twardsze kawałki chleba.
- Pomidory kroimy w kostkę, ogórka i cebulę w plastry.
- Chleb delikatnie odciskamy z nadmiaru wody, następnie rozdrabniamy na małe lub duże kawałeczki (według uznania) i przekładamy do miski.
- Następnie dodajemy cebulę, pomidory, ogórka, drobno posiekane listki bazylii (ok. 10 sztuk) oraz 1-2 ząbki czosnku wyciśnięte przez praskę.
- Na koniec wlewamy 4 łyżki oliwy oraz 1 łyżkę octu i doprawiamy solą, pieprzem oraz oregano.
- Sałatkę mieszamy i odstawiamy na co najmniej godzinę do lodówki do przegryzienia się smaków.
- Panzanella można przechowywać w lodówce maksymalnie do 2 dni, najlepiej w szczelnym, hermetycznym pojemniku.
- Panzanella tradycyjnie jest przygotowywana z toskańskiego chleba, ale inny rodzaj chleba też będzie odpowiedni, ważne, aby był czerstwy.


KULINARNE INSPIRACJE
Na koniec chciałabym polecić Wam kolejny przepis wpisujący się w styl „zero waste” – Canederli z czerstwego chleba z Tyrolu. Smacznego!
W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu.
Jeśli przygotowaliście potrawę według mojego przepisu, byłabym wdzięczna za przesłanie zdjęcia. Wszystkie zdjęcia umieszczam w Waszej Galerii. Dziękuję!
Zobacz również

10 przepisów na włoskie sosy do makaronu
25 października 2017
Włoski wielkanocny chleb „Casatiello napoletano” nadziewany serami i salami
4 kwietnia 2023