Tradycyjne przepisy na makarony
kuchnia włoska,  makaron

Tradycyjne dania makaronowe – 10 najlepszych przepisów


Dzisiaj na całym świecie po raz dwudziestu piąty obchodzony jest Dzień Makaronu – „World Pasta Day”.

Makaron, najbardziej lubiany, znany i eksportowany wśród włoskich składników, najsmaczniejszy i najbardziej wszechstronny produkt na naszych stołach. Jak wynika z raportu Allianz Trade z 2022 roku pt. „Przemysł makaronowy”, sektor ten w dalszym ciągu odnotowuje wzrost konsumpcji na świecie. Wartość produkcji makaronów na świecie przekroczyła w 2020 roku 20 miliardów euro, z czego jedną czwartą wyprodukowano we Włoszech. Globalne spożycie makaronu podwoiło się w ciągu dziesięciu lat, osiągając 17 milionów ton rocznie. We Włoszech produkowanych jest ponad 300 rodzajów makaronów. Obszarem największej produkcji jest Kampania. Włosi, spożywający 23,5 kg makaronu rocznie, są populacją o najwyższym spożyciu na mieszkańca na świecie. Na kolejnych miejscach uplasowały się Tunezja z 17 kg, Wenezuela z 15 kg, Grecja z 12,2 kg i Peru z 9,9 kg.

Zanim lista tradycyjnych dań makaronowych, zapraszam Was do zapoznania się ze wpisami, w których podzieliłam się między innymi przepisem na idealny domowy makaron i sztuczkami na ugotowanie makaronu al dente:

A teraz chciałabym podzielić się listą 10 przepisów na najbardziej popularne, tradycyjne, regionalne włoskie dania makaronowe, znane nie tylko we Włoszech, ale też na całym świecie. Prawdziwe klasyki kuchni włoskiej.

Buon Pasta Day! Smacznego Dnia Makaronu!


Tradycyjne dania makaronowe – 10 najlepszych przepisów

1. CARBONARA

Przepis na wloski makaron carbonara

Na pierwszym miejscu listy najbardziej popularnych włoskich past może być tylko i wyłącznie ona – królowa „Carbonara”. Uwielbiana do tego stopnia, że 6 kwietnia okrzyknięto dniem Carbonary.

„Spaghetti alla Carbonara” to makaron z kremowym sosem jajecznym z dodatkiem pikantnego rzymskiego sera pecorino i podsmażonego guanciale.

To zdecydowanie idealne danie dla osób, którym brakuje czasu na gotowanie, a jednocześnie chcą zjeść coś smacznego i sycącego.

Przepis na tradycyjne „Spaghetti alla carbonara” znajdziecie pod poniższym linkiem.


2. CACIO e PEPE

Makaron spaghetti cacio pepe

„Spaghetti cacio e pepe” należy do kanonu kuchni włoskiej do tzw. „świętej rzymskiej trójcy” obok Carbonary i Amatriciana. Składa się tylko z 3 składników: spaghetti, sera pecorino i pieprzu. Ugotowany makaron podajemy w kremowym sosie pieprzowo-serowym i to wszystko do przygotowania w niecałe 30 minut.

„Cacio e pepe” powstało dzięki rzymskim pasterzom, którzy na długie podróże zabierali kaloryczną i długotrwałą żywnością, taką jak bekon, kozi ser pecorino, ziarna czarnego pieprzu i makaron spaghetti. Z biegiem lat tradycja makaronu z serem i pieprzem rozprzestrzeniła się po całym regionie Lacjum. Dziś „Cacio e pepe” stało się daniem typowym dla kuchni rzymskiej, uwielbianym na całym świecie.

Przepis na tradycyjne „Cacio e pepe” znajdziecie pod poniższym linkiem.


3. SPAGHETTI alla PUTTANESCA

Przepis na sos do makaronu puttanesca

„Spaghetti alla puttanesca” to jedno z tradycyjnych dań kuchni włoskiej, typowe dla kuchni neapolitańskiej, nazywane również „aulive” i „chiapparielle”, w tłumaczeniu oliwki i kapary.

Bazą do sosu puttanesca są pomidory, oliwki, anchois i kapary. W tym miksie  intensywnych smaków nie może zabraknąć oczywiście czosnku oraz peperoncino, które dodają dodatkowego aromatu.

Przepis na tradycyjne „Spaghetti alla puttanesca” znajdziecie pod poniższym linkiem.


4. LASAGNE alla BOLOGNESE

Przepis na tradycyjna lasagne bolognese

W rankingu top 10 dań makaronowych nie mogło zabraknąć królowej włoskich niedzielnych obiadów. Lasagne dostępna jest w niezliczonych odmianach, ale ponadczasowa jest tylko jedna. Klasyczna wersja składa się z domowego makaronu ze szpinakiem, kremowego sosu beszamelowego i sosu bolońskiego. Niestety przepis wymaga czasu i pracy, ale efekt wart jest wielogodzinnych przygotowań.

Przepis na tradycyjne „Lasagne alla bolognese” znajdziecie pod poniższym linkiem.


5. BUCATINI all’AMATRICIANA

Wloska pasta all'amatriciana z sosem pomidorowym

„Spaghetti all’Amatriciana” to typowo rzymskie danie (tzw. „matriciana”), bardzo lubiane przez Włochów, znane na całym świecie, które swoją nazwę zawdzięcza miastu Amatrice w Lacjum. Z pewnością jest jednym z najbardziej cenionych na całym półwyspie, jednym z kamieni węgielnych tradycyjnej kuchni włoskiej.

„Amatriciana” to nic innego niż makaron z pikantnym sosem pomidorowym z dodatkiem podsmażonego guanciale i sera pecorino. Danie o wspaniałym smaku i aromacie, które można przygotować w niecałe 30 minut.

Przepis na tradycyjne „Bucatini all’Amatriciana” znajdziecie pod poniższym linkiem.


6. SPAGHETTO con le VONGOLE

Wloski makaron z malzami

Niezależnie od tego, czy jest białe czy czerwone, spaghetti z małżami to jeden z najbardziej lubianych neapolitańskich

Spaghetti z małżami to pierwsze danie typowe dla kuchni neapolitańskiej, które zazwyczaj przygotowuje się na dwa sposoby: w sosie pomidorowym i białym winnym.

Tylko kilka składników, które łącząc się ze sobą, tworzą niezwykłe danie pełne smaku i aromatu jak z najlepszej restauracji.

Przepis na tradycyjne „Spaghetto con le vongole” znajdziecie pod poniższym linkiem.


7. PASTA alla NORMA

Przepis na sycylijski makaron z baklazanami

Makaron z bakłażanami w sosie pomidorowym – „Pasta alla norma” to bez wątpienia najbardziej popularny przepis na danie makaronowe, pochodzące z Sycylii. Nazwa przepisu jest hołdem dla „Normy”, słynnego dzieła katańskiego kompozytora Vincenzo Belliniego.

Aromatyczny sos ze świeżych pomidorów z dodatkiem bazylii i czosnku, smażone, chrupiące bakłażany, idealnie kontrastujące z kremowym sosem pomidorowym. I makaron obficie posypany startym serem ricotta. Niezwykłe danie w smaku, zapachu i aromacie, pachnące słońcem i wakacjami.

Tradycyjny przepis na „Pasta alla norma” znajdziecie pod poniższym linkiem.


8. AGLIO, OLIO e PEPERONCINO

Przepis na spaghetti aglio olio

Wystarczą tylko 4 proste składniki: makaron typu spaghetti, czosnek, ostra papryczka peperoncino i dobrej jakości oliwa z pierwszego tłoczenia, aby wyczarować danie niezwykle intensywne w smaku, aromatyczne a do tego bardzo szybkie w przygotowaniu.

Przepis na tradycyjne „Aglio, olio e peperoncino” znajdziecie pod poniższym linkiem.


9. PENNE all’ARRABBIATA

Penne arrabbiata w sosie pomidorowym

„Penne all’Arrabbiata” to tradycyjne, ponadczasowe danie makaronowe, popularne nie tylko we Włoszech, ale na całym świecie. Makaron podaje się w pikantnym, aromatycznym sosie pomidorowym, prostym i szybkim w przygotowaniu.

Nazwa sosu wywodzi się od włoskiego przymiotnika „arabbiato”, w tłumaczeniu „zły”. Osoby złe zazwyczaj są rozgrzane, czerwone na twarzy i takie same twarze mają osoby, które skosztują pikantnego makaronu all’arrabbiata. Pomimo tej małej niedogodności, makaron jest niezwykle pyszny i najlepiej smakuje w doborowym towarzystwie. 

Przepis na tradycyjne „Penne all’arrabbiata” znajdziecie pod poniższym linkiem.


10. PIZZOCCHERI della VALTELLINA IGP

Makaron pizzoccheri z kapusta
PIZZOCCHERI Z ZIEMNIAKAMI

Pierwsze ślady tego przepisu pochodzą z 1548 roku w małej wiosce Teglio w regionie Valtellina.

„Pizzoccheri della Valtellina” to bardzo pożywne, rozgrzewające danie, którym można się delektować w mroźny zimowy wieczór. Zgodnie z tradycyjnym przepisem pizzoccheri należy gotować razem z ziemniakami i kapustą, następnie posypać startym serem i obficie polać roztopionym masłem aromatyzowanym czosnkiem.

Przez wielu Włochów danie to nazywane jest jednym z najlepszych sposobów na rozgrzanie ciała i serca w najzimniejsze jesienno-zimowe dni.

Przepis na tradycyjne „Pizzoccheri della Valtellina” znajdziecie pod poniższym linkiem.


W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu. 
Jeśli przygotowaliście potrawę według mojego przepisu, byłabym wdzięczna za przesłanie zdjęcia. Wszystkie zdjęcia umieszczam w Waszej Galerii. Dziękuję! 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *