Jutrzejsze Święto Objawienia Pańskiego tzw. „Epifenia” to obok Bożego Narodzenia jedno z najbardziej ukochanych świąt dla włoskich dzieci. Już dzisiaj z niecierpliwością czekają na staruszkę „Befana”, która w dziurawych butach, połatanej sukience i na miotle przyniesie im wiele prezentów i słodyczy. Legenda głosi, że kiedy Trzej Królowie zmierzali do stajenki, aby zobaczyć nowo narodzonego Jezusa, spotkali staruszkę. Opowiedzieli jej, dokąd idą, i zaproponowali, by udała się razem z nimi. Staruszka odmówiła, ale szybko pożałowała swojej decyzji i próbowała dogonić Trzech Króli, ale byli już za daleko. Odtąd staruszka przemierza świat i zagląda do wszystkich domów, szukając Jezuska. Przy okazji w domach, gdzie są dzieci, zostawia słodkie prezenty.
6 stycznia to także smutny dzień, ponieważ „L’Epifania tutte le feste le porta via” w tłumaczeniu „Epifania zabiera ze sobą wszystkie święta”, czyli ostatnia okazja do spotkania przy stole z bliskimi i delektowania się pysznymi świątecznymi wypiekami. Od 7 stycznia życie we Włoszech wraca na poświąteczne tory, chowamy świąteczne ozdoby, a dzieci szykują się do szkoły po ponad 2-tygodniowych wakacjach.
Na jutrzejsze święto przygotowałam słodką focaccie tzw. „Focaccia della Befana”, tradycyjny wypiek z Piemontu. Jest to drożdżówka w kształcie słońca pokryta cukrem w granulkach z dodatkiem kandyzowanych owoców, które bez problemu można zamienić na migdały, orzechy lub inne suszone owoce.
Dzięki puszystej konsystencji i intensywnemu aromatowi, focaccia przypomina panettone, ale jest znacznie łatwiejsza w przygotowaniu.
Wewnątrz ciasta ukryty jest migdał, który w nowym roku ma przynieść szczęście temu, kto go znajdzie!
Przy okazji serdecznie polecam Wam przepis na bułeczki drożdżowe z kremem migdałowym na Św. Trzech Króli, przepis na słodką drożdżówkę ze Szwajcarii. Smacznego!
Zapraszam na film z przepisem krok po kroku
SKŁADNIKI
Słodka focaccia z Piemontu na Trzech Króli – „Focaccia della Befana”
- 500 g mąki manitoba lub mąki W>350
- 100 g miękkiego masła
- 100 ml mleka lub napoju roślinnego np. migdałowego
- 70 g cukru
- 70 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 10 g świeżych drożdży*
- 5 g soli
- 2 jajka (w temperaturze pokojowej)
- laska wanilii
- cytryna
Dodatkowo
- 1 jajko
- 1 migdał
- cukier w granulkach lub płatki migdałowe
* Do przygotowania ciasta wykorzystujemy małą ilość drożdży, aby rosło wolno, a po upieczeniu było puszyste nawet przez kilku dni.
** Jeżeli nie macie czasu na długie wyrastanie ciasta, zwiększcie ilość drożdży do ok. 20 g.
PRZYGOTOWANIE
Ciasto drożdżowe
- W miseczce przygotowujemy rozczyn. Rozkruszone drożdże zalewamy letnim mlekiem i dokładnie mieszamy.
- Do robota lub do miski wsypujemy mąkę i cukier, następnie stopniowo wlewamy rozczyn i rozpoczynamy wyrabianie ciasta.
- Do ciasta stopniowo dodajemy po jednym jajku, dodajemy skórkę cytrynową oraz ziarna z laski wanilii i kontynuujemy wyrabianie ciasta.
- Następnie dodajemy kawałeczki miękkiego masła.
- Na koniec, gdy ciasto uzyska jednolitą konsystencję, dodajemy sól i kandyzowaną skórkę pomarańczową.
- Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce (np. do piekarnika z włączonym światełkiem) do wyrośnięcia na ok. 7-8 godzin. Ciasto powinno potroić swoją objętość.
Słodka focaccia z Piemontu na Trzech Króli – „Focaccia della Befana”
- Gdy ciasto potroi swoją objętość, na stolnicy bez dodatku mąki ponownie wyrabiamy i formujemy w kulę.
- Ciasto przekładamy na dużą formę przykrytą papierem do pieczenia, delikatnie rozwałkowujemy na okrąg o średnicy 25 cm.
- Ciasto nacinamy na 16 części jak na poniższym zdjęciu.
- Każdy kawałek ciasta wywijamy kilka razy wokół siebie.
- Focaccie okrywamy większą formą, moja miała średnicę 30 cm, dzięki czemu w czasie pieczenia focaccia zachowa okrągły kształt.
- Między dowolnie wybranymi kawałkami ciasta wkładamy jeden migdał.
- Ciasto przykrywamy i pozostawiamy do wyrośnięcia na ok. 20-30 minut.
- Przed pieczeniem ciasto smarujemy białkiem i oprószamy cukrem w granulkach.
- Drożdżówkę pieczemy ok. 20-25 minut (dolna półka piekarnika) do uzyskania złotego koloru w piekarniku rozgrzanym do 180°C (piekarnik z termoobiegiem) / 190°C (piekarnik statyczny).
- Na koniec drożdżówkę posypujemy np. cukrem pudrem.
KULINARNE INSPIRACJE
Na koniec polecam Wam kolejne przepisy na włoskie drożdżówki:
- Drożdżówka maślana – „Torta delle rose”
- „Maritozzi”- włoskie słodkie bułeczki z bitą śmietaną
- „Mécoulin” – słodki chlebek z Doliny Aosty
- „Gubana” – drożdżowa babka z bakaliami z Friuli
- Tradycyjne włoskie panettone
W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu.
Jeśli przygotowaliście potrawę według mojego przepisu, byłabym wdzięczna za przesłanie zdjęcia. Wszystkie zdjęcia umieszczam w Waszej Galerii. Dziękuję!
Dzień dobry.Mam pytanie z jakiej dokładnie mąki piecze Pani to pyszne ciasto.I czy trzeba ściśle trzymać się proporcji.Piekłam to ciasto i użyłam mąki tortowej 450 ,dodałam według przepisu 2 jajka ale nie mogłam go zlepić więc dodałam jeszcze jedno jajko i trochę masła.Czy to była wina mąki(jajka były duże).Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry Pani Małgorzato, w przypadku ciast drożdżowych radziłabym ściśle trzymać się proporcji. W przepisie używałam mąki manitoba lub mąki W>350.
Jeżeli ciasto nie lepi się, radziłabym podsypać większą ilością mąki.
Pozdrawiam serdecznie 🙂