Włochy słyną z wyjątkowych sosów i dodatków, które potrafią dodać blasku nawet najprostszym potrawom. Jednym z takich kulinarnych klejnotów jest „Pesto Toscano” – tradycyjny toskański sos, który zazwyczaj podawany jest do mięs lub ryb.
Włoskie pesto z Toskanii – „Pesto toscano” – proste w przygotowaniu, a jednocześnie pełne głębokich i autentycznych smaków, które przywołują na myśl słoneczne, toskańskie wzgórza i winnice.
W odróżnieniu od klasycznego „pesto alla genovese”, które opiera się głównie na bazylii, pesto toskańskie wykorzystuje bardziej lokalne smaki, między innymi anchois w oleju oraz świeżą natkę pietruszki, która nadaje sosowi wyrazisty i lekko ziołowy aromat.
„Pesto toscano” to niezwykle wszechstronny sos, który pasuje do wielu potraw. Możesz np. posmarować nim chrupiące tosty lub bruschetty, podawać jako dodatek do makaronu lub dodawać do grillowanych ryb, mięs lub warzyw, aby podkreślić ich smak.
Przy okazji serdecznie polecam Wam kolejne przepisy na tradycyjne pesto:
- Pesto genovese z bazylii – tradycyjny przepis
- Sycylijskie pesto z suszonych pomidorów i migdałów
- Włoskie pesto orzechowe z Ligurii
- Sycylijskie pesto z pomidorami
Zapraszam na film z przepisem krok po kroku
SKŁADNIKI
Włoskie pesto z Toskanii – „Pesto toscano”
- 40-50 g świeżej natki pietruszki
- 20 g listków bazylii
- 1-2 ząbki czosnku
- 2-3 fileciki anchois w oleju
- 2 łyżki orzeszków piniowych
- 1 łyżka octu winnego
- 50-80 ml oliwy z pierwszego tłoczenia
- sól i pieprz do smaku
Wskazówki
- Pesto nie podgrzewamy, ponieważ straci zapach, smak i kolor. Wystarczy dolać do niego 1-2 łyżki wody po gotującym się makaronie i dokładnie wymieszać. Dzięki skrobi z makaronu stanie się kremowe i idealnie połączy się z makaronem.
- Przygotowane pesto możemy przechowywać w lodówce w szczelnym opakowaniu przed kilka dni. Wystarczy przykryć je cienką warstwą oliwy z oliwek, aby zapobiec utlenianiu. W razie potrzeby można też zamrozić (ok. 6-7 miesięcy).
PRZYGOTOWANIE
Włoskie pesto z Toskanii – „Pesto toscano”
- Listki bazylii i natki pietruszki delikatnie myjemy, osuszamy i wrzucamy do moździerza.
- Wsypujemy kilkanaście ziarenek gruboziarnistej soli lub pół łyżeczki soli i zaczynamy delikatnie rozcierać wszystkie składniki.
- Zioła delikatnie rozcieramy kolistymi ruchami, aby zachować jak najwięcej olejków eterycznych.
- Następnie dodajemy obrane 2 ząbki czosnku, 2-3 fileciki anchois oraz 2 łyżki orzeszków piniowych i kontynuujemy rozdrabnianie.
- Na koniec stopniowo wlewamy oliwę oraz ocet i kontynuujemy mieszanie, aż pesto wchłonie oliwę i uzyskamy pożądaną konsystencję.
- Przygotowane pesto doprawiamy solą oraz pieprzem do smaku i gotowe. Smacznego!
Przygotowanie „pesto toscano” z użyciem blendera
Tradycyjne włoskie pesto przygotowywane jest z użyciem moździerza, ale możemy wykorzystać również blender. Musimy tylko pamiętać, że świeże zioła nie lubią ciepła, ostrza robota utleniają listki bazylii i podgrzewają składniki. Zmiksowane pesto po przygotowaniu często nabiera ciemnego koloru i traci typową dla tradycyjnego ziarnistą konsystencję.
Co możemy zrobić? Pojemnik blendera i ostrze umieszczamy w zamrażarce na co najmniej pół godziny przed przygotowaniem pesto. A w czasie blendowania staramy się nie przegrzewać bazylii i natki pietruszki. Co 5-10 sekund wyłączamy blender i odczekujemy kilka sekund. Dzięki przerwom w blendowaniu uzyskamy jasne i żywe zielone pesto.
W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu w zakładce kontakt.
Życzę Ci wspaniałego czasu spędzonego w kuchni z moimi przepisami i smacznego! Miłego gotowania!