Polsko-włoski blog kulinarny ze sprawdzonymi przepisami na tradycyjne włoskie dania. Sekrety kulinarne, naturalne receptury, dania dla całej rodziny na każdą porę dnia i okazję.
Prosta i niezwykle pyszna sałatka kalafiorowa z groszkiem i boczkiem. Sałatka, którą z powodzeniem można zjeść na obiad, kolację a resztki z powodzeniem można zapakować do lunchboxa.
Efektownym wykończeniem dania jest dodatek musztardy, nadający daniu ostrości i wyrazu.
Sałatka nie wymaga ani wielu składników, ani długiego przygotowania. Nie pozostaje mi nic innego, niż gorąco Wam ją polecić.
SKŁADNIKI
1 kalafior
200 g groszku (mrożonego lub konserwowego)
150 g wędzonego boczku
1 szalotka
1-2 ząbki czosnku
oliwa z oliwek
natka pietruszki
sól, pieprz
4-5 łyżki musztardy
Sałatka kalafiorowa z boczkiem, groszkiem i musztardowym dipem.
Wskazówki
Do przygotowania sałatki wykorzystałam różyczki kalafiora. A co z łodygą? Nie wyrzucajcie jej. Z łodygi można przygotować zupę krem, pesto lub hummus.
Aby kalafior nie rozpadł się w czasie gotowania i był al dente, polecam gotowanie na parze lub pieczenie. Kalafior przygotowany w ten sposób nie nasiąka wodą i jest chrupiący.
W sałatce wykorzystałam groszek mrożony, który możecie zastąpić groszkiem konserwowym lub świeżym wcześniej ugotowanym do miękkości.
Boczek w przepisie można wymienić na wędzoną szynkę lub bekon.
Sałatkę można przygotować również w wersji wegetariańskiej. Boczek możemy zamienić na wędzone tofu.
Sos musztardowy można zastąpić sosem czosnkowym lub majonezowym.
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie sałatki rozpoczynamy od ugotowania mrożonego groszku do miękkości.
Różyczki kalafiora gotujemy na parze.
W międzyczasie na patelni rozgrzewamy 1-2 łyżki oliwy. Podsmażamy drobno posiekaną szalotkę razem z 1-2 ząbkami czosnku ok. 5 minut, mieszając od czasu do czasu.
Na patelnię wrzucamy boczek pokrojony w kostkę; doprawiamy solą i pieprzem. Całość podsmażamy ok. 10 minut.
Do boczku dodajemy 4-5 łyżki musztardy; mieszamy do połączenia się składników.
Na koniec na patelnię wrzucamy wcześniej ugotowane różyczki kalafiora, podgotowany groszek oraz drobno posiekaną natkę pietruszki (opcjonalnie).
Całość podsmażamy na małym ogniu ok. 1-2 minuty.
Sałatka kalafiorowa z boczkiem jest gotowana do podania.
Sałatkę możemy podać na ciepło lub na zimno.
Sałatkę można podawać na ciepło i na zimno.
KULINARNE INSPIRACJE
Na zakończenie chciałam przypomnieć Wam o przepisie na sałatkę ziemniaczaną z boczkiem w sosie musztardowym i sałatkę z fasolką szparagową, które pojawiły się na blogu jakiś czas temu. Niewątpliwie oba dania, sałatkę ziemniaczaną czy też kalafiorową możecie zabrać na piknik lub podać jako dodatek do dań z grilla. Smacznego!
W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu.
Jeśli przygotowaliście potrawę według mojego przepisu, byłabym wdzięczna za przesłanie zdjęcia. Wszystkie zdjęcia umieszczam w Waszej Galerii. Dziękuję!
komentarze 2
Monica Hein ~ Beauty Diary
Yum wyglada pysznie
La grande e la piccola cuoca
Bardzo dziękuję 🙂