Jak wybrać arbuza świeżego i dojrzałego?

Jak wybrac dojrzalego arbuza

Jak wybrać arbuza świeżego i dojrzałego?

Przepisy z arbuza

Jak wybrać idealnie dojrzałego arbuza?

Wybór świeżego, dojrzałego i soczystego arbuza może być łatwy, jeśli będziemy przestrzegać kilka praktycznych wskazówek:

SKÓRA

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest skóra arbuza i jego symetryczny kształt. Nie powinna mieć uszkodzeń, wgnieceń, nierówności lub przecięć, które przebiły skórkę. Powinna być gruba i jędrna. Miękkie miejsca mogą świadczyć o tym, że owoc nie jest pierwszej świeżości.

Skóra nie powinna być błyszcząca. Podczas dojrzewania powłoka woskowa, która sprawia, że arbuz jest błyszczący, stopniowo zanika. Matowy kolor wskazuje, że arbuz jest dojrzały.

WAGA

Arbuz składa się w 92% z wody, dlatego owoc powinien być ciężki. Obecność dużej ilości wody jest wskaźnikiem prawidłowego dojrzewania arbuza. Te, które są cięższe, zawierają więcej wody i tym samym osiągnęły wysoki stopień dojrzałości. Lekkie arbuzy nie są soczyste i w pełni dojrzałe.

Najlepsze arbuzy będą te średniej wielkości, lepiej nie wybierać małych lub wielkich owoców.

OGONEK

Jeśli jest suchy i kruchy, znaczy, że arbuz jest dojrzały, a miąższ słodki i soczysty.

Jeśli ogonek jest zielony, arbuz został zebrany za wcześnie i jest niedojrzały.

ŻÓŁTA PLAMKA

Skóra arbuza powinna być bez przebarwień. Wyjątkiem jest miejsce, którym arbuz przylegał do ziemi. Im bardziej żółta skórka w tej części, tym lepiej. Oznacza to, że owoc dłużej przebywał na polu i jest dojrzalszy. Im ciemniejsza jest plama, tym owoc jest słodszy i dojrzalszy. Idealna będzie plama o żółtym, intensywnym zabarwieniu.

Jeśli plama jest blado biała lub zielonkawa, arbuz został zebrany za wcześnie, nie będzie słodki ani dojrzały.

PŁEĆ ARBUZA

Również płeć arbuza może wiele sugerować o jego stopniu dojrzałości.

Arbuzy „męskie” mają bardziej wydłużony kształt i mają mniej wyczuwalny smak, są wodniste, mniej słodkie, nawet gdy są całkowicie dojrzałe.

Natomiast arbuzy „żeńskie” mają bardziej okrągły kształt, są bardziej słodkie i soczyste.

DŹWIĘK 

Test „opukiwania” jest dobrze znanym trikiem na wybór najlepszego arbuza.

Dźwięk, który wydaje dojrzały arbuz, powinien być głęboki, głuchy i pusty, podobny do tego wydawanego przez bębenek. Jeśli odgłos jest płaski, oznacza to, że arbuz jest niedojrzały.

Triki na znalezienie swiezego arbuza

Jak przechowywać arbuza?

Jeśli arbuz jest cały, możemy przechowywać go w temperaturze pokojowej przez około tydzień. Arbuz przechowywany w lodówce pozostanie świeży przez około 2 tygodnie.

Pokrojony arbuz należy przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku lub owinięty folią spożywczą, aby zapobiec wchłanianiu zapachów z lodówki i wysychaniu. Pokrojony arbuz najlepiej spożyć w ciągu 2-3 dni, aby zachował smak i świeżość.

Jak wybrac swiezego arbuza

Jak pokroić arbuza?

 1. Arbuza opłukujemy pod bieżącą zimną wodą. Za pomocą szczoteczki do warzyw i owoców delikatnie usuwamy wszelakie zanieczyszczenia i bakterie ze skórki.
 2. Arbuza osuszamy; sucha skórka ułatwia krojenie.
 3. Układamy arbuza poziomo na desce do krojenia. Odkrawamy oba końce, aby uzyskać stabilną podstawę.
 4. Arbuza stawiamy pionowo na jednym z odciętych końców i przekrawamy na pół wzdłuż.
 5. Połówki arbuza kładziemy płaską stroną do dołu na desce i kroimy każdą połówkę na pół, tworząc ćwiartki.
 6. Delikatnie oddzielamy miąższ od skórki, przesuwając nóż wzdłuż krawędzi skórki między miąższem a skórką.
 7. Miąższ arbuza kroimy na plastry, kostki czy trójkąty o dowolnej grubości.
 8. Z miąższu arbuza za pomocą łyżeczki do robienia kulek tzw. „melon baller” możemy wyciąć również okrągłe kulki. To świetna opcja na sałatki lub desery owocowe.
Jak oczyscic arbuza

Jakie są właściwości arbuza?

 • Świeży i orzeźwiający arbuz przy niskiej zawartości cukru, zaledwie 30 kcal na 100 gramów zawiera wysoką dawkę potasu, magnezu, witamin i soli mineralnych, takich jak fosfor, wapń, sód i żelazo. Arbuz zawiera również dużą ilość witaminy A, C, B1, B2, B6 i PP.
 • Ma działanie oczyszczające i odtruwające, przeciwdziała zatrzymywaniu płynów, obrzękom nóg i nadciśnieniu, przezwyciężając zmęczenie spowodowane wysokimi temperaturami.
 • Swój czerwony kolor zawdzięcza likopenowi, substancji dobroczynnej dla skóry i przeciwutleniaczowi, który zwalcza wolne rodniki i starzenie się komórek.
 • Według najnowszych odkryć naukowych arbuz bogaty jest w cytrulinę, aminokwas, równoważący ciśnienie krwi i utrzymujący elastyczność ścian tętnic. Jest naturalnym środkiem wspomagającym walkę z cholesterolem, chorobami serca i nadciśnieniem.
 • Arbuz pobudza również serotoninę, która sprzyja nocnemu wypoczynkowi.
 • Osoby mające problemy z trawieniem powinny unikać arbuza ze względu na wysoką zawartość wody rozrzedzającą soki żołądkowe i spowalniające trawienie.
 • Zawiera błonnik, który wspomaga trawienie i pomaga w zapobieganiu zaparciom.
 • Arbuz pozwala również kontrolować wagę, ponieważ jest niskokaloryczny i bogaty w wodę. Dzięki silnemu działaniu sycącemu doskonale gasi uczucie głodu.
Jak przygotowywac arbuza

Przepisy z arbuza

Granita sycylisjka z arbuza

W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu w zakładce kontakt.

Życzę Ci wspaniałego czasu spędzonego w kuchni z moimi przepisami i smacznego! Miłego gotowania!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *