Bita śmietana – jak zrobić? Poradnik krok po kroku

Jak zrobic bita smietane

Bita śmietana – śnieżnobiała, lekka, puszysta chmurka, idealna do dekorowania lub nadziewania tortów, ciast, babeczek, wszelakich deserów i słodkości. Przygotowanie bitej śmietany w domu może być proste. Postępujcie zgodnie z moimi wskazówkami, a otrzymacie bitą śmietanę jak z marzeń!

  1. Jak zrobić idealną bitą śmietanę?
  2. Odpowiednie narzędzia do ubijania śmietany
  3. Odpowiednia śmietana 
  4. Konsystencje bitej śmietany
  5. Jak i ile cukru dodajemy do śmietany?
  6. Kiedy dodajemy cukier puder do śmietany?
  7. Jak zagęścić i ustabilizować śmietanę?
  8. Jak przechowywać bitą śmietanę?
Jak zrobic dobrze ubita smietane

Jak zrobić idealną bitą śmietanę?

Oto kilka wskazówek, jak idealnie ubić śmietanę:

Schłódź narzędzia i śmietanę

Miskę, trzepaczkę i śmietanę schładzamy w lodówce przez co najmniej godzinę przed rozpoczęciem ubijania. Idealny czas to co najmniej 4-5 godz. Opcjonalnie można umieścić śmietanę i narzędzia w zamrażarce na 5-10 minut. Im bardziej są schłodzone, tym uzyskamy lepsze rezultaty i łatwiej ubijemy śmietanę (globulki tłuszczu zawarte w śmietanie muszą się ustabilizować, aby zatrzymać bąbelki powietrza wytworzone przez działanie trzepaczki).

Jak długo ubijamy śmietanę?

Nie ubijamy śmietany zbyt długo, aby uniknąć przetworzenia śmietany w masło. Kiedy śmietana zacznie gęstnieć, utrzymywać swoją formę i zaczną pojawiać się na jej wierzchu tzw. „szczyty”, zaprzestajemy miksowania.

Bita śmietana powinna być na tyle sztywna, aby pozostała stabilna na trzepaczce. Ubijanie zaczynamy na średnich obrotach miksera, a gdy śmietana zacznie gęstnieć, stopniowo przechodzimy na wyższe obroty.

Regularne ruchy

Gdy ubijamy śmietanę, trzymamy mikser prosto i wykonujemy regularne ruchy od dołu do góry, aby równomiernie wbijać powietrze i uzyskać jednolitą konsystencję. Najlepiej w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara, w przeciwnym razie zmieniając kierunek, powstałe pęcherzyki powietrza zatrzymane w śmietanie rozpadną się.

Domowa bita smietana do tortu

Odpowiednie narzędzia do ubijania śmietany

  • Naszym niezbędny pomocnikiem przy ubijaniu śmietany na sztywno jest mikser. Możemy użyć ręcznej trzepaczki, ale praca będzie bardziej czasochłonna.
  • Miska powinna być zaokrąglona na dnie ze stali nierdzewnej, szkła lub ceramiki, które lepiej utrzymują chłód. Powinna być również dość wysoka, ponieważ śmietana podczas ubijania zwiększa swoją objętość.
  • Jeśli ubijamy niewielkie ilości śmietany, zamiast miski warto wykorzystać wysokie i wąskie dzbanki lub naczynia. Mogą być one także z plastiku, ponieważ dobrze utrzymują śmietanę w zbitym stanie podczas ubijania.

Odpowiednia śmietana

Do ubijania używamy śmietany z zawartością tłuszczu od 30% wzwyż. Im wyższa zawartość tłuszczu, tym łatwiej będzie uzyskać sztywną i zwartą konsystencję.

Konsystencje bitej śmietany

Bita śmietana może mieć trzy różne konsystencje:

  • PÓŁBITA – ubijana krótko do uzyskania kremowej, lekkiej konsystencji. Zazwyczaj używana do przygotowywania kremów i musów, które wymagają puszystej, ale nie zwartej konsystencji.
  • UBITA – o gęstej, sztywnej konsystencji, którą bez problemu dekorować desery i przekładać torty.
  • MASŁO – uzyskamy, gdy ubijemy śmietanę zbyt długo, gdy serwatka, część płynna oddzieli się nieodwracalnie od części tłustej, gęstej i grudkowatej.

Jak i ile cukru dodajemy do śmietany?

W zależności od tego, jaki deser chcemy przygotować, jakie są nasze preferencje smakowe, możemy zdecydować, czy i ile cukru pudru dodamy do śmietany.

Zazwyczaj przyjmuje się, że do dekoracji tortów i ciast, dodajemy 8% cukru pudru na 100% śmietany (czyli 8 g cukru pudru na każde 100 g śmietany).

Do przygotowania bitej śmietany zaleca się użycie cukru pudru, który szybciej i bezproblemowo rozpuszcza się w śmietanie podczas ubijania. Warto przesiać go jeszcze przed dodaniem do śmietany i wsypywać stopniowo, łyżka po łyżce.

Kiedy dodajemy cukier puder do śmietany?

Nie dodajemy cukru pudru od razu, gdy śmietana jest jeszcze płynna, ponieważ może to utrudnić ubicie śmietany. Cukier puder dodajemy w połowie procesu ubijania.

Jak zagęścić i ustabilizować śmietanę?

Zamiast używać chemicznych zagęszczaczy, możemy dodać ok. 15-20% mascarpone w stosunku do wagi śmietany, którą chcemy ubić. Śmietana będzie bardziej zwarta i nie rozpuści się, dzięki zwiększeniu ilości tłuszczu. Mascarpone dodajemy do ubitej śmietany stopniowo, łyżka po łyżce. Całość miksujemy na niskich obrotach miksera lub mieszamy szpatułką.

Stabilizator można przygotować w domu, dodając 1 łyżeczkę żelatyny rozpuszczonej w 40 ml gorącej wody na 250 ml śmietany.

Jak przechowywać bitą śmietanę?

Jeśli nie zamierzamy od razu używać bitej śmietany, wystarczy przełożyć ją do szczelnego pojemnika i schładzać w lodówce przez kilka godzin. Jest jedno „ale”. Im krócej, tym lepiej zachowa swoją puszystą konsystencję.

Jak zrobic bita smietane w domu

Bita śmietana jak zrobić?

W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu w zakładce kontakt.

Życzę Ci wspaniałego czasu spędzonego w kuchni z moimi przepisami i smacznego! Miłego gotowania!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *