Jak wybrać świeżego i dojrzałego melona?
Melon to świeży, orzeźwiający i bogaty w witaminy owoc, którego nie powinno zabraknąć na naszych stołach w gorące letnie dni.
Melon jest jadalnym owocem z rodziny dyniowatych. Produkowany jest głównie w Chinach, w Turcji, Maroku, USA, Egipcie i Indiach. W Europie najwięcej melonów produkuje Hiszpania, która uprawia ich milion ton rocznie. Na drugim miejscu są Włochy, gdzie najwięcej upraw jest w regionach Sycylii, Kampanii, Lacjum, Apulii i Emilii-Romanii.
Melony można podzielić na dwie wersje: letnią i zimową. Pierwsze można rozpoznać po pomarańczowym miąższu i mniej lub bardziej pomarszczonej skórze. Są obecne na rynku od maja do września. Zimowe melony są żółte lub zielone i są przechowywane do grudnia.
Zakup melona to zawsze trochę loteria, ponieważ często trudno jest ocenić, czy mamy do czynienia z jeszcze niedojrzałym owocem, czy takim, który osiągnął odpowiedni stopień dojrzałości. Wybór świeżego, dojrzałego i soczystego melona może być łatwy, jeśli będziemy przestrzegać kilka wskazówek:
- Jakie są właściwości melona?
- Jak wybrać idealnie dojrzałego melona?
- Jak przechowywać melona po zakupie?
- Jak oczyszczamy melona?
Jakie są właściwości melona?
- Niskokaloryczne i nawilżające
Na 100 g miąższu przypadają 34 kalorie. Dzięki dużej zawartości wody (ok. 90%) melon daje uczucie świeżości i ulgi w letnim upale, dodatkowo przeciwdziała zatrzymywaniu się wody w organizmie.
- Przeciwnowotworowe
Duża ilość beta-karotenu obecnego w melonie czyni go owocem o doskonałych właściwościach antyoksydacyjnych. Dzięki tej substancji można zapobiegać powstawaniu wolnych rodników i degeneracji komórek.
- Przeciwzakrzepowe i przeciw udarowe
Dzięki adenozynie zawartej w melonie krew pozostaje bardziej płynna, zmniejszając ryzyko zawału serca i udaru.
- Sprzyja trawieniu
Wysoka zawartość minerałów pomaga wyeliminować nadmierną kwasowość organizmu, zwalczyć zgagę i ułatwić trawienie.
- Źródło energii
Jest naturalnym źródłem energii, nie tylko ze względu na naturalną zawartość cukru, ale także ze względu na bogactwo w sole mineralne oraz witaminy.
- Chroni wzrok
Duża zawartość witaminy A pomaga chronić oczy, chroniąc je przed zwyrodnieniem plamki żółtej, chorobą związaną z naturalnym starzeniem się oka.
Jak wybrać idealnie dojrzałego melona?
Rozpoznanie i wybieranie idealnie dojrzałego owocu, którego zewnętrzna skóra jest sztywna i szorstka nie jest prostą operacją. Nie widzimy jego wnętrza i musimy zaufać sprzedawcy lub poznać kilka prostych sztuczek, którymi chciałabym się z Wami podzielić:
SEZONOWOŚĆ
Po pierwsze, owoce kupujmy w sezonie, między majem a wrześniem. Tylko wtedy melony są najsmaczniejsze i mają najwyższą jakość. Kupowanie owoców w sezonie to nie tylko korzyść smakowa, ale również finansowa. Nie od dziś wiadomo, że owoce poza sezonem mogą kosztować nawet 3-4 razy więcej niż w sezonie.
ZAPACH
Melon ma niepowtarzalny zapach, kiedy jest dojrzały. Jeśli nie pachnie, z zewnątrz jest zielonkawy, w środku będzie niedojrzały. Gdy wydziela zapach alkoholu, jest zbyt dojrzały.
Zapach sprawdzamy, lekko naciskając przeciwległy koniec szypułki, który powinien uwalniać typowy słodki zapach melona.
POWIERZCHNIA
Sprawdź, czy powierzchnia zewnętrzna jest jednolita, zwarta i nienaruszona, bez widocznych wgnieceń. Kolor owocu zmienia się w zależności od typu, ale w każdym razie dobrze, gdy barwa jest jednorodna i jasna.
Upewnij się, że występuje plamka o mniej jasnym kolorze i nieco bardziej szorstkiej konsystencji: wskazuje to na obszar wsparcia gleby w fazie dojrzewania. Jeśli jest nieobecny, oznacza to, że melon został zebrany przedwcześnie i dojrzewał w tzw. przechowalni, a nie bezpośrednio na słońcu.
OGONEK I SZYPUŁKA
Świeżość melona można rozpoznać po jego ogonku. Jeśli jest suchy i łamliwy, oznacza, że owoc został zebrany dość dawno i może być już nieświeży. Szypułka powinna być zielona, nie może być sucha i powinna oderwać się bez oporu. Tylko to gwarantuje nam świeżość melona.
Natomiast szypułka za bardzo przyczepiona, której nie można usunąć, oznacza, że owoce zostały zebrane przedwcześnie i nie były jeszcze w stanie osiągnąć odpowiedniego stopnia dojrzałości.
WAGA
Owoce, które osiągnęły pełną dojrzałość, są również cięższe z powodu większej zawartości wody. Dlatego spośród cięższego i lżejszego melona, zawsze wybieraj ten cięższy.
DŹWIĘK
Ostatnia sztuczka polega na lekkim uderzeniu pięścią w skórę. Jeśli otrzymamy tępy dźwięk, oznacza to, że melon w środku będzie dojrzały.
Jeśli dźwięk jest pusty, melon jest jeszcze niedojrzały lub wysuszony.
Jak przechowywać melona po zakupie?
Melony można przechowywać w temperaturze pokojowej, w chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła lub bezpośredniego światła słonecznego, które przyspiesza dojrzewanie.
Jeśli chcemy spożyć go od razu po zakupie, idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie melona w lodówce na kilka godzin przed pokrojeniem. Zimny smakuje lepiej 😉
W lodówce przechowujemy maksymalnie 3-4 dni w szufladzie na warzywa. Nie schładzamy melona poniżej 5°C, ponieważ w niskich temperaturach miąższ zgnije.
Przekrojony melon przykrywamy folią lub przechowujemy w specjalnych pojemnikach na żywność, aby zapobiec wysychaniu i wchłanianiu zapachów z lodówki.
Jak oczyszczamy melona?
- Melona dokładnie myjemy pod bieżącą wodą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia z jego powierzchni.
- Układamy melona na desce do krojenia, odkrawamy końcówki, dzięki czemu będzie stabilnie leżał i nie będzie stwarzał problemów przy krojeniu.
- Przekrawamy melona na pół wzdłuż jego długości, następnie za pomocą łyżki usuwamy nasiona z jego wnętrza.
- Każdą połówkę kroimy na mniejsze kawałki, najpierw na ćwiartki, następnie na plastry lub kostki.
- Przed pokrojeniem melona na kawałki możemy oddzielić jego miąższ od skórki za pomocą noża.
A teraz mała ciekawostka. Niektórzy dzielą melony na męskie i żeńskie. Podobno melon męski jest smaczniejszy. Jest to podział błędny, gdyż owoce melona nie występują w żadnej z tych płci. Jedynie kwiaty melona występują w formie żeńskiej i męskiej.
Nie wiem jak Wy, ale ja już zgłodniałam i z chęcią na kolację przygotuję włoski specjał, melon z szynką parmeńską, do tego opiekana bagietka i miks sałat. Smacznego!
W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu w zakładce kontakt.
Życzę Ci wspaniałego czasu spędzonego w kuchni z moimi przepisami i smacznego! Miłego gotowania!
jesli pisze sie o sposobach rozpoznania dojrzalego melona to można by sie przygotowac do tematu i zrobic pare zdjęć nieprzekrojonego melona, pokazac te plamkę o ktorej sie pisze, szypułkę kolor całości skórki itp.
Tym niemniej dziękuję.
Dziękuję za uwagę 😉 uwzględnię ją przy tworzeniu następnych wpisów.