
Jak wybrać świeżego i dojrzałego melona?
Jak wybrać świeżego i dojrzałego melona?
Melon to świeży, orzeźwiający i bogaty w witaminy owoc, którego nie powinno zabraknąć na naszych stołach w gorące letnie dni.
Melon jest jadalnym owocem z rodziny dyniowatych. Produkowany jest głównie w Chinach, w Turcji, Maroku, USA, Egipcie i Indiach. W Europie najwięcej melonów produkuje Hiszpania, która uprawia ich milion ton rocznie. Na drugim miejscu są Włochy, gdzie najwięcej upraw jest w regionach Sycylii, Kampanii, Lacjum, Apulii i Emilii-Romanii.
Melony można podzielić na dwie wersje: letnią i zimową. Pierwsze można rozpoznać po ich pomarańczowym miąższu i mniej lub bardziej pomarszczonej skórze. Są obecne na rynku od maja do września. Zimowe melony są żółte lub zielone i są przechowywane do grudnia.

Jakie są właściwości melona?
- Niskokaloryczne i nawilżające
Na 100 g miąższu przypadają 34 kalorie. Dzięki dużej zawartości zawartości wody (ok. 90%) melon daje uczucie świeżości i ulgi w letnim upale, dodatkowo przeciwdziała zatrzymywaniu się wody w organizmie.
- Przeciwnowotworowe
Duża ilość beta-karotenu obecnego w melonie czyni go owocem o doskonałych właściwościach antyoksydacyjnych. Dzięki tej substancji można zapobiegać powstawaniu wolnych rodników i degeneracji komórek.
- Przeciwzakrzepowe i przeciwudarowe
Dzięki adenozynie zawartej w melonie krew pozostaje bardziej płynna, zmniejszając ryzyko zawału serca i udaru.
- Sprzyja trawieniu
Wysoka zawartość minerałów pomaga wyeliminować nadmierną kwasowość organizmu, zwalczyć zgagę i ułatwić trawienie.
- Źródło energii
Jest naturalnym źródłem energii, nie tylko ze względu na naturalną zawartość cukru, ale także ze względu na bogactwo w sole mineralne oraz witaminy.
- Chroni wzrok
Duża zawartość witaminy A pomaga chronić oczy, chroniąc je przed zwyrodnieniem plamki żółtej, chorobą związaną z naturalnym starzeniem się oka.

Jak wybrać idealnie dojrzałego melona?
Rozpoznanie i wybieranie idealnie dojrzałego owocu, którego zewnętrzna skóra jest sztywna i szorstka nie jest prostą operacją. Nie widzimy jego wnętrza i musimy zaufać sprzedawcy lub poznać kilka prostych sztuczek, którymi chciałabym się z Wami podzielić:
- Tylko w sezonie – Po pierwsze, owoce kupujmy w sezonie, między majem a wrześniem. Tylko wtedy melony są najsmaczniejsze i mają najwyższą jakość. Kupowanie owoców w sezonie to nie tylko korzyść smakowa, ale również finansowa. Nie od dziś wiadomo, że owoce poza sezonem mogą kosztować nawet 3-4 razy więcej niż w sezonie.
- Zapach – Melon ma niepowtarzalny zapach, kiedy jest dojrzały. Jeśli nie pachnie, z zewnątrz jest zielonkawy, w środku będzie niedojrzały. Natomiast, gdy wydziela zapach alkoholu, jest zbyt dojrzały. Zapach sprawdzamy lekko naciskając przeciwległy koniec szypułki, który powinien uwalniać typowy słodki zapach melona.
- Powierzchnia zewnętrzna – Sprawdź, czy powierzchnia zewnętrzna jest jednolita, zwarta i nienaruszona, bez widocznych wgnieceń. Kolor owocu zmienia się w zależności od typu, ale w każdym razie dobrze, gdy barwa jest jednorodna i jasna. Upewnij się, że występuje plamka o mniej jasnym kolorze i nieco bardziej szorstkiej konsystencji: wskazuje to na obszar wsparcia gleby w fazie dojrzewania. Jeśli jest nieobecny, oznacza to, że melon został zebrany przedwcześnie i dojrzewał w tzw. przechowalni, a nie bezpośrednio na słońcu.
- Ogonek liściowy, szypułka – Świeżość melona można rozpoznać po jego ogonku. Jeśli jest suchy i łamliwy, oznacza, że owoc został zebrany dość dawno i może być już nie świeży. Szypułka powinna być zielona, nie może być sucha i powinna oderwać się bez oporu. Tylko to gwarantuje nam świeżość melona. Natomiast szypułka za bardzo przyczepiona, której nie można usunąć, oznacza, że owoce zostały zebrane przedwcześnie i nie były jeszcze w stanie osiągnąć odpowiedniego stopnia dojrzałości.
- Waga – Bardziej soczysty melon waży więcej niż ten niedojrzały.
- Hałas – Ostatnia sztuczka polega na lekkim uderzeniu pięścią w skórę. Jeśli otrzymamy tępy dźwięk, oznacza to, że melon w środku będzie dojrzały.
Jak przechowywać melona po zakupie?
Melony można przechowywać w temperaturze pokojowej, w chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła lub bezpośredniego światła słonecznego, które przyspiesza dojrzewanie.
Jeśli chcemy spożyć go od razu po zakupie, idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie melona w lodówce na kilka godzin przed pokrojeniem. Zimny smakuje lepiej 😉
W lodówce przechowujemy maksymalnie 3-4 dni, w niezbyt zimnej części (nigdy poniżej 5°C), ponieważ w niskich temperaturach miąższ gnije.
Przekrojony melon przykrywamy folią lub przechowujemy w specjalnych pojemnikach na żywność, aby zapobiec gniciu.
Jak oczyszczamy melona?
Należy przeciąć go na pół, opróżnić z nasion i miękkich części za pomocą łyżki. Następnie należy go obrać i pokroić w plasterki.
A teraz mała ciekawostka. Niektórzy dzielą melony na męskie i żeńskie. Podobno melon męski jest smaczniejszy. Jest to podział błędny, gdyż owoce melona nie występują w żadnej z tych płci. Jedynie kwiaty melona występują w formie żeńskiej i męskiej.
Nie wiem jak Wy, ale ja już zgłodniałam i z chęcią na kolację przygotuję włoski specjał, melon z szynką parmeńską, do tego opiekana bagietka i miks sałat. Smacznego!

Pulpeciki z groszkiem
Zobacz również

Co powinniśmy wiedzieć o makaronie?
25 października 2016
Domowy makaron jak u włoskiej mammy
26 października 2016
2 komentarze
djdhdg
jesli pisze sie o sposobach rozpoznania dojrzalego melona to można by sie przygotowac do tematu i zrobic pare zdjęć nieprzekrojonego melona, pokazac te plamkę o ktorej sie pisze, szypułkę kolor całości skórki itp.
Tym niemniej dziękuję.
Magda
Dziękuję za uwagę 😉 uwzględnię ją przy tworzeniu następnych wpisów.