Sekrety idealnego smazenia
karnawał,  sekrety kulinarne

Sekrety idealnego smażenia słodkości na Tłusty Czwartek


Przed nami Tłusty Czwartek i wiele smażonych słodkości do przygotowania. Idealnie wysmażone faworki, pączki czy racuchy powinny być chrupiące, złote i suche, ale przede wszystkim lekkie. Chcąc osiągnąć właściwy efekt, musimy skrupulatnie przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami moimi wskazówkami na doskonale usmażone karnawałowe delicje.


CO BĘDZIE NAM POTRZEBNE DO SMAŻENIA?

1. Odpowiedni garnek

Na początku musimy wybrać patelnię lub garnek, których rozmiary będą dostosowane do ilości i wielkości słodkości przeznaczonych do usmażenia.

Patelnia o niskich krawędziach jest zbyt niebezpieczna. Nie chroni wystarczająco przed rozpryskami oleju i nie ma wystarczającej powierzchni na olej i na smażenie w głębokim tłuszczu.

Patelnia lub garnek powinien być dość szeroki o wysokich krawędziach, najlepiej żeliwny lub ze stali, który nie podgrzewa oleju zbyt szybko, jednocześnie nie pozwala mu ostygnąć w jednej chwili.

2. Termometr

Aby uzyskać idealne usmażone pączki, faworki i inne słodkości, podstawowym narzędziem jest termometr kuchenny. Dzięki niemu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek w czasie smażenia, np. przypalonego oleju lub piany na tłuszczu wynikającej ze zbyt niskiej temperatury.

Jeżeli nie posiadacie termometru, możecie wykorzystać metodę naszych babć. Do rozgrzanego oleju wrzucamy kawałek chleba. Jeśli w ciągu minuty nabierze złotego koloru, olej rozgrzany jest do odpowiedniej temperatury 170°C. Jeżeli w krótszym czasie, 30-40 sekund, olej uzyskał temperaturę ok. 180°C. Olej rozgrzany do temperatury 190°C, smaży chleb w niecałe 10 sekund.

3. Łyżka cedzakowa

Idealna do przekręcania słodkości w czasie smażenia, odcedzania z nadmiaru oleju i wyjmowania ich po usmażeniu.


Smażone donaty pączki

ODPOWIEDNIE TŁUSZCZE DO SMAŻENIA

Gdy mamy przygotowany już odpowiedni garnek, termometr i łyżkę cedzakową, musimy wybrać idealny tłuszcz do smażenia.

Olej do smażenia powinien mieć około 170-180°C i nigdy nie może przekraczać punktu dymienia ani temperatury. Grozi nam wówczas przypalenie oleju, wydzielanie się substancji rakotwórczych, powstanie dymu oraz bardzo nieprzyjemnego zapachu.

Powinniśmy unikać tłuszczy o niskiej temperaturze dymienia, olei wielonienasyconych, typu olej lniany, olej kukurydziany, olej sojowy, olej z orzechów włoskich, olej słonecznikowy oraz olej z pestek dyni. Kwasy tłuszczowe zawarte w tych olejach są bardzo delikatne na działanie zbyt wysokiej temperatury.

Powinniśmy wybrać tłuszcze, charakteryzujące się bardzo wysoką temperaturą dymienia, najbardziej bezpieczne dla naszego zdrowia. Do grona tego typu tłuszczu zalicza się przede wszystkim olej arachidowy, najbardziej neutralny w smaku, idealnie nadający się do smażenia wszelakich słodkości, którego maksymalny punkt dymienia wynosi 230°C.

Osobiście wybieram oliwę z oliwek, której wysoki punkt dymienia wynosi ok. 195-198°C, przez co nie powoduje niekorzystnych przemian związanych z podgrzaniem oleju. Jest to tez idealny olej dla alergików, którzy unikają produktów z dodatkiem orzechów arachidowych.


Jak zdrowo smazyc
Sekrety idealnego smażenia słodkości na Tłusty Czwartek

TEMPERATURA

Optymalna temperatura smażenia karnawałowych słodkości to 170-180°C

Jeśli temperatura smażenia będzie za wysoka, powyżej 180°C, na wierzchu słodkości wytworzy się skorupka, która spowoduje, że czas smażenia wewnętrznej części ciasta znacznie się wydłuży. Konsekwencją smażenia w wysokich temperaturach będzie surowy środek ciasta, przypalony wierzch, olej oraz uwolnienie się niebezpiecznych dla zdrowia substancji toksycznych.

Smażenie w zbyt niskiej temperaturze spowoduje, że nasze słodkości wchłoną zbyt dużą ilość tłuszczu. Po usmażeniu będą ciężkie, wilgotne i niezbyt smaczne. W czasie nagłego obniżenia temperatury na wierzchu tłuszczu może pojawić się piana. W takim przypadku wystarczy wyjąć smażony produkt i poczekać, aż tłuszcz powróci do odpowiedniej temperatury.


Smazenie paczkow
Sekrety idealnego smażenia słodkości na Tłusty Czwartek

SMAŻENIE

W czasie smażenia średnica płomienia musi być proporcjonalna do wielkości użytej patelni lub garnka, aby uniknąć zbyt dużej różnicy ciepła między środkiem a krawędziami. Płomień powinien być pod samym naczyniem i nie wychodzić poza dno garnka.

Im więcej oleju użyjemy do smażenia, tym mniej tłuszczu wchłoną nasze słodkości podczas smażenia.

Powinniśmy uważać nie tylko na odpowiednią temperaturę oleju, ale również na ilość smażonych produktów. Smażenie zbyt wielu przysmaków naraz obniży temperaturę oleju, wydłużając w ten sposób czas przygotowania, a nasze pączki lub racuchy wchłoną zbyt dużą ilość tłuszczu.

Słodkości przygotowane do smażenia powinny być zanurzone w sporej ilości tłuszczu, dzięki czemu szybciej się usmażą i nie wchłoną za dużo oleju.

Jeśli podczas smażenia temperatura oleju zacznie nadmiernie wzrastać, do oleju możemy wrzucić kawałek chleba, który spowoduje stopniowy spadek temperatury.

W czasie smażenia do starego oleju nie dolewamy nowego. Jeżeli olej zacznie się palić, wydzielać nieprzyjemne zapachy, pojawi się dym, należy go wyrzucić i smażyć w nowym garnku na nowym oleju.

Po usmażeniu musimy pamiętać o odsączeniu słodkości z nadmiaru oleju przy pomocy łyżki cedzakowej, umieszczając je na papierowym ręczniku kuchennym.


KULINARNE INSPIRACJE

Na koniec chciałabym polecić Wam zakładkę KARNAWAŁ, w której znajdziecie wiele przepisów na smażone słodkości na Tłusty Czwartek, między innymi na:


W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu. 
Jeśli przygotowaliście potrawę według mojego przepisu, byłabym wdzięczna za przesłanie zdjęcia. Wszystkie zdjęcia umieszczam w Waszej Galerii. Dziękuję!  


2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *