Dziś chciałabym zabrać Was na nowo w podróż do Włoch, tym razem do Toskanii. Nie będę opowiadała Wam o jej przepięknych, urzekających krajobrazach, urokliwych, średniowiecznych miasteczkach, dzikich plażach, gajach oliwnych. Skupię się na toskańskiej kuchni, jednej z najstarszej włoskich kuchni regionalnych. Do dziś wiele typowych potraw zachowuje oryginalną recepturę, zachwyca prostotą i niewyszukanymi przepisami z łatwo dostępnymi składnikami.
Jednym z najbardziej znanych dań i symbolem Toskanii jest Ribollita, zupa z czerstwego chleba i warzyw, których głównymi składnikami są kapusta czarna tzw. jarmuż toskański (cavolo nero), kapusta i fasola biała. Zupa najlepiej smakuje następnego dnia po ugotowaniu, stąd jej nazwa ribollita w tłumaczeniu „ugotowana na nowo”.
Początki tej potrawy sięgają średniowiecza, kiedy to szlachta spożywała swoje posiłki z dodatkiem pieczywa. Po obiedzie resztki chleba oddawano służbie, która łączyła je z warzywami i gotowała, uzyskując pożywną i smaczną zupę, przodka toskańskiej ribollity.
Jest to bardzo prosty przepis do przygotowania, który nie wymaga zbyt dużej pracy. Wymaga za to trochę czasu, który potrzebny jest na namoczenie fasoli, ugotowanie zupy i wreszcie oczekiwanie, aż wszystkie składniki połączą się ze sobą w rozgrzewającą i sycącą zupę. Długie czekanie na zupę z pewnością się opłaci. Mam nadzieję, że to przepyszne danie Wam zasmakuje!
Na moim Instagramie czeka na Was również film z przepisem krok po kroku. Gorąco polecam!
SKŁADNIKI
- 500 g białej fasoli (np. cannellini lub jaś)
- 350 g czerstwego chleba
- 500 g jarmużu
- 400 g białej kapusty
- 2 pomidory lub 200 g pomidorów z puszki
- 3 ziemniaki
- 2 marchewki
- 1 łodyga selera naciowego
- 1 cebula
- 2 l bulionu warzywnego
- rozmaryn
- tymianek
- oliwa z oliwek
- sól, pieprz
Wskazówki
- Fasola cannellini jest włoską odmianą białej fasoli, ma średniej wielkości ziarna o łagodnym smaku, kształtem przypomina fasolę nerkowatą „kidney”. Bez problemu można ją zastąpić białą fasolą typu „jaś”.
- W przepisie wykorzystałam jarmuż toskański tzw. „cavolo nero”, który bez wątpienia można zastąpić jarmużem dostępnym w Polsce.
- Ugotowaną ribollitę możemy przechowywać w lodówce około 2-3 dni. Jeśli natomiast chcemy ją zamrozić, to możemy to zrobić przed włożeniem chleba. Po rozmrożeniu wystarczy zagotować zupę i postępować zgodnie z przepisem.
PRZYGOTOWANIE
Fasola
- Przygotowania ribollity rozpoczynamy od fasoli. Do dużego garnka wsypujemy fasolę, którą zalewamy poczwórną ilością wody (w naszym przypadku będą to 2 litry wody). Fasolę moczymy ok. 8-10 godzin, maksymalnie 12 godzin.
- Namoczoną fasolę odcedzamy z wody, płuczemy pod bieżącą wodą, wrzucamy ponownie do garnka, zalewamy czystą wodą. Woda powinna sięgać ok. 10 cm nad fasolą.
- Do wody wkładamy 3-4 gałązki rozmarynu.
- Wodę z fasolą zagotowujemy bez przykrywki, następnie przykrywamy.
- Fasolę gotujemy ok. 50-60 minut. Solimy po ugotowaniu.
- Na koniec fasolę odcedzamy, pozostawiając wodę po gotowaniu.
- Połowę fasoli blendujemy, drugą część zachowujemy w całości.
Warzywa
- W międzyczasie przygotowujemy warzywa.
- Obraną marchew, cebulę i łodygę selera naciowego kroimy w drobną kostkę.
- Ziemniaki kroimy w grubszą kostkę.
- Jarmuż i kapustę siekamy w mniejsze kawałki.
Toskańska ribollita
- W dużym garnku rozgrzewamy 4-5 łyżek oliwy z oliwek.
- Na rozgrzaną oliwę wrzucamy kawałeczki marchwi, selera i cebuli; podsmażamy ok. 5 minut, mieszając od czasu do czasu.
- Dodajemy ziemniaki i 3-4 gałązki tymianku, które podsmażamy ok. 2-3 minuty.
- Następnie dodajemy pomidory w puszce lub kawałki pomidorów bez skóry, które podsmażamy 3-4 minuty.
- Na koniec dodajemy kapustę i jarmuż, wlewamy wodę po ugotowaniu fasoli i bulion (ok. 1,5 litra), tak aby płyny przykrywały warzywa.
- Gdy zupa zacznie się gotować, przykrywamy i gotujemy ok. 1 godziny, mieszając od czasu do czasu. Jeżeli zacznie brakować płynów, możemy dolać resztę bulionu.
- W następnym kroku do zupy dodajemy zblendowaną fasolę, mieszamy, przykrywamy i gotujemy kolejne 30 minut.
- Dodajemy fasolę w całości, przykrywamy i gotujemy kolejne 30 minut.
- Zupę doprawiamy solą i pieprzem.
- Chleb kroimy w kromki bądź kawałki.
- Na dnie szklanego naczynia, wazy do zupy lub garnka z terakoty układamy kawałki chleba.
- Wlewamy kilka chochli zupy, tak aby przykryć chleb.
- W podobny sposób układamy kolejne warstwy zupy, kończąc na warstwie ribollity.
- Całość odstawiamy do wystygnięcia, następnie przykrywamy folią spożywczą i schładzamy w lodówce przynajmniej 3 godziny.
- Zupę przekładamy do garnka, wlewamy 1-2 chochle bulionu warzywnego i zagotowujemy.
- Ribollite przekładamy do miseczek, oprószamy czarnym pieprzem, polewamy 1 łyżką oliwy extravergine d’oliva i serwujemy od razu po przygotowaniu.
KULINARNE INSPIRACJE
Toskańska ribollita to nie jedyny popularny przepis z Toskanii. Na koniec chciałabym polecić Wam przepis na m.in. cantucci, kurczaka w sosie winno-pomidorowym oraz zuccotto z truskawkami. Smacznego!
W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu.
Jeśli przygotowaliście potrawę według mojego przepisu, byłabym wdzięczna za przesłanie zdjęcia. Wszystkie zdjęcia umieszczam w Waszej Galerii. Dziękuję!