Włoskie ciasto „Sbrisolona” z Mantova

Włoskie ciasto "Sbrisolona" z Mantova

W zeszły piątek pisałam Wam o  pomyśle Ali z bloga „Włoski Online”, która na Instagramie zorganizowała co piątkowy #dzieńwłoskości mający na celu kultywowanie pasji do Włoch, jedzenia, kultury, stylu życia, języka, wszystkiego, co może kojarzyć się z Włochami i ich „dolce vita”.

Tydzień temu na blogu pojawił się przepis na grissini z oliwkami i rozmarynem. Dzisiaj chciałam podzielić się z Wami słodkim ciachem dla odmiany.

Ciasto „Sbrisolona” pochodzi z Północnych Włoch, z miasta Mantova (Mantua) i jest bardzo popularne w prowincji Lombardia, Emilia-Romania i Werona.

Nazwa ciasta pochodzi od słowa „brisa”, co w tłumaczeniu oznacza „okruch”. To jest właśnie cecha charakterystyczna tego rustykalnego ciasta. Niezliczona ilość upieczonych i połączonych ze sobą okruszków kruchego, maślanego ciasta aromatyzowanego skórką cytrynową i wanilią.

Korzenie tego włoskiego wypieku sięgają XVI wieku, czasów, gdy z powodu biedy, rolnicy piekli okruszki jedynie z mąki i smalcu. Z czasem do ciasta zaczęto dodawać masło, cukier, jaja, następnie orzechy laskowe i migdały. To, co przez lata się nie zmieniło, to konsystencja ciasta, która bardzo łatwo się kruszy. Sbrisolona jest niemożliwa do przecięcia nożem i nawet dzisiaj zwyczajem jest łamanie ciasta rękami, bez użycia noża.

Ciasto jest bardzo popularne w okresie świąt Bożego Narodzenia. Dzieci uwielbiają maczać kawałki ciasta w mleku lub kakao, dorośli delektują się w towarzystwie słodkich win, likierów lub grappy.

Jeżeli lubicie wszelakie ciasta z maślaną kruszonką, to „sbrisolona” powinna podbić Wasze serca, a zwłaszcza podniebienia. Polecam serdecznie!


Zapraszam na film z przepisem krok po kroku


SKŁADNIKI

Włoskie ciasto „Sbrisolona” z Mantova
  • 200 g mąki pszennej 
  • 200 g mąki kukurydzianej (drobnej) 
  • 180 g migdałów + kilka do dekoracji
  • 200 g miękkiego masła
  • 150 g cukru białego lub trzcinowego
  • 1 laska wanilii
  • 1 cytryna
  • 2 żółtka
  • szczypta soli

Kruche ciasto z migdalami i kruszonka

PRZYGOTOWANIE

Włoskie ciasto „Sbrisolona” z Mantova
  1. Przygotowanie ciasta rozpoczynamy od rozgrzania piekarnika do temperatury 180°C.
  2. Formę o średnicy 27 cm wykładamy papierem do pieczenia.
  3. W misce mieszamy mąkę pszenną i mąkę kukurydzianą, następnie dodajemy cukier trzcinowy, ziarenka z laski wanilii oraz szczyptę soli.
  4. Na koniec dodajemy posiekane migdały, 2 żółtka, miękkie masło pokrojone w kostkę oraz otartą skórkę z cytryny (tylko żółtą część, biała jest gorzka).
  5. Ciasto wyrabiamy do połączenia się wszystkich składników i uzyskania kruszonki. 

Kruszonka do ciasta Sbrisolona

  1. Kruszonkę z ciasta przesypujemy do formy, dokładnie pokrywając okruszkami dno formy. 
  2. Wysokość ciasta powinna wynosić około 2-3 cm. 

Kruche ciasto kruszonka

  1. Na koniec na wierzchu układamy pozostałe migdały.
  2. Ciasto pieczemy ok. 40-45 minut na złoty kolor.
  3. Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy na kratce do przestygnięcia.
  4. Przed podaniem ciasto oprószamy np. cukrem pudrem.

Ciasto Sbrisolona z Mantova

Przepis na ciasto z kruszonka

W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu. 
Jeśli przygotowaliście potrawę według mojego przepisu, byłabym wdzięczna za przesłanie zdjęcia. Wszystkie zdjęcia umieszczam w Waszej Galerii. Dziękuję! 


Możesz również polubić…

6 komentarzy

  1. pasjabelki :

    Super przepisem uwielbiam połączenie maki kukurydzianej i zwykłej …

  2. La grande e la piccola cuoca :

    Jeżeli lubisz kruszonkę na cieście, ten przepis powinien Ci zasmakować 😉 pozdrawiam 🙂

  3. bez nadzieja zrobiłem tak jak w przepisie i ciasto do wyrzucenia nie polecam nikomu tylko składniki zmarnowałem i do autorki jak ktoś się nie zna to niech nie robi tego

  4. Jest mi przykro… ciasto było do wyrzucenia, ponieważ? Przepis ten jest w mojej rodzinie od bardzo dawna i nie wiem, czemu nie wyszło. A co do moich umiejętności, to cóż, dziękuję za ocenę. Moja rodzina i wielu czytelników, którzy próbują moje przepisy jest z nich zadowolona…

  5. Anonim :

    Po przeczytaniu takiego komentarza o autorce blogu musiałam napisać, że kategorycznie !!!! Nie zgadzam się z tak krytczną oceną!!!

    Od lat piekę, gotuję i eksperymentuję z tym blogiem i nigdy nie zdarzyło się aby ” coś się nie skleiło” . Czasem mogło coś mi inaczej smakować, ale to już kwestia nowych smaków i gustu.

    Nie mogę przejść obok takiego opisu, a dodatkowo śmię twierdzić, że ten kto napisał ten komentarz, nie ma pojęcia o wypiekach a zwłaszcza o kruchym cieście, które tak czy siak musi się upiec, jedyne co mu grozi to zbytnia kruchość 😂

    Magda, podziwiam Twoją chęć dzielenia się z tak fajnymi i często zapomnianymi przepisami z włoskich terenów 😉❤️ Dodatkowo okraszonych pięknymi zdjęciami i opisami.
    Oby tak dalej, ja tu zaglądam 👌

  6. Bardzo dziękuję za ten komentarz, wsparcie i tyle ciepłych słów:) Dziękuję również za Twój czas i wspólne gotowanie. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *