Przepis na piadina romagnola
dania mączne,  kuchnia włoska,  naturalna kuchnia,  tortille,  włochy od kuchni

Włoska piadina romagnola


„Piadina romagnola”, zwana także „piada” – ponadczasowy klasyk kuchni włoskiej i street foodu, pochodzący z regionu Emilia-Romania w północnych Włoszech. Podawany na ciepło cienki placek przygotowany na bazie mąki, wody, smalcu lub oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Tradycyjne piadiny wypiekano na terakotowych talerzach, zwanych „teggia”, stawianych na ogniu. Dziś powszechnie używa się patelni lub grilla.

Sekretem idealnej piadiny jest szybkie wyrabianie ciasta i odpoczynek w lodówce, nawet do 3 dni, który gwarantuje utworzenie „siatki” glutenowej. Piada staje się wówczas delikatna, lekka i bardziej strawna.

Piadinę można nadziewać wszystkim, na co tylko mamy ochotę, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Najczęściej jest to ser np. mozzarella, wędlina typu salami, prosciutto crudo lub mortadella oraz rukola i sos pomidorowy.

Mieszkańcy Emilia-Romania mówią „Con la piadina il sole della romagna entra nelle nostre case” w tłumaczeniu „Z piadiną słońce Romanii wchodzi do naszych domów„. Tego samego Wam życzę, słońca i samych pysznych dań. Smacznego!


SKŁADNIKI (na 5 sztuk)

Przepis pochodzi od Omara Casali – szefa kuchni restauracji Maré

  • 250 g mąki pszennej typu 1 lub mąki pszennej typu 650 *
  • 250 g mąki pszennej typu 0 lub mąki pszennej typu 550 **
  • 200 ml letniej wody
  • 100 g smalcu lub oliwy extravergine d’oliva ***
  • 10 g soli
  • 2 g sody oczyszczonej ****

Wskazówki

* Włoska mąka pszenna typu 1 ma wyższą od typu 0 i 00 zawartość składników mineralnych (ok. 0,65-0,80%).

** Włoska mąka pszenna typu 0 jest delikatnie mniej oczyszczona ze składników mineralnych (ok. 0,55-0,65%), może mieć kremowo-biały kolor. 

*** Tradycyjny przepis na piadine, którym chciałam się z Wami dziś podzielić, wymaga użycia smalcu, który z powodzeniem możecie zastąpić oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia.

**** Dzięki sodzie ciasto staje się miękkie a piadina po przygotowaniu elastyczna.


Wloska domowa piadina

PRZYGOTOWANIE

  1. W naczyniu mieszamy oba rodzaje mąki z solą i sodą, następnie do wgłębienia w mące wrzucamy kawałeczki miękkiego smalcu (lub wlewamy oliwę).
  2. Na koniec stopniowo wlewamy letnią wodę, dokładnie wyrabiając ciasto do otrzymania jednolitej konsystencji.

Ciasto na placek piadina

  1. Ciasto dzielimy na 10 części (ok. 160 gramów sztuka).
  2. Z każdej części formujemy okrągłe bułeczki, które wykładamy na półmisek, następnie przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki (minimalnie na 2 godziny, maksymalnie na 3 dni).

Rzymski placek piadina

Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na suchej stolnicy bez użycia mąki na okrągłe placki o średnicy ok. 25 cm i grubości ok. 2-3 mm.


Placek piadina

  1. Piadine smażymy na rozgrzanej patelni suchej, bez użycia oleju ok. 2 minuty.
  2. Gdy na wierzchu placka pojawią się bąble, przerzucamy go na drugą stronę i kontynuujemy smażenie kolejne 1-2 minuty do momentu pojawienia się brązowych plam.

Ciasto na wloski placek

Przygotowane piadine przechowujemy w szczelnym opakowaniu maksymalnie 2 dni lub podgrzewamy i podajemy z dowolnie wybranymi dodatkami np. szynką parmeńską i rukolą.


Wloska piadina rzymska

W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu. 
Jeśli przygotowaliście potrawę według mojego przepisu, byłabym wdzięczna za przesłanie zdjęcia. Wszystkie zdjęcia umieszczam w Waszej Galerii. Dziękuję! 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.