Domowy zakwas na żur

Przepis na domowy zakwas na zur

Domowy zakwas na żur jest jednym z kluczowych składników, który nadaje żurowi lub żurkowi niepowtarzalny smak. Jego przygotowanie jest niezwykle proste, wymaga jedynie 3 składników i odrobinę cierpliwości.

SKŁADNIKI

Domowy zakwas na żur
 • 100 g żytniej mąki razowej (najlepiej grubo mielonej)
 • 3 ząbki czosnku
 • 2 szklanki letniej wody (ok. 500 ml)
Wskazówki
 • Przed przygotowaniem zakwasu upewniamy się, że wszystkie używane naczynia i przybory są czyste, aby uniknąć niepożądanych bakterii.
 • Do przygotowania zakwasu używamy przegotowanej wody, aby uniknąć zanieczyszczeń.
 • Zakwas na żur najlepiej fermentuje w temperaturze pokojowej. Zbyt niska temperatura spowolni proces fermentacji.
 • Zakwas na żur trzeba dobrze wymieszać przed dodaniem do zupy.
Jak przygotowac domowy zakwas na zur

PRZYGOTOWANIE

Domowy zakwas na żur
 1. Przygotowanie zakwasu na żur rozpoczynamy od wyparzenia kamiennego lub szklanego naczynia, w którym będziemy kisić żur.
 2. W dużym szklanym lub kamiennym słoju mieszamy mąkę z przegotowaną, letnią wodą, mieszając dokładnie, aż uzyskamy gładką masę. Najlepiej mieszać drewnianą lub ceramiczną łyżką.
 3. Następnie dodajemy obrane ząbki czosnku oraz kawałek skórki razowego chleba.
 4. Wszystko dokładnie mieszamy, przykrywamy ściereczką lub gazą, aby zapewnić dostęp powietrza, ale jednocześnie chronić przed zanieczyszczeniem.
 5. Zakwas pozostawiamy w ciepłym miejscu (optymalna temperatura to ok. 20-25°C) na około 4-5 dni. W tym czasie zakwas powinien zacząć fermentować, co będzie widoczne po powstaniu bąbelków i charakterystycznym zapachu.
 6. W czasie kiszenia zakwas mieszamy każdego dnia przynajmniej raz, aby składniki dobrze się połączyły. Dzięki czemu zakwas napowietrzamy i zapobiegniemy rozwojowo pleśni.
 7. Po 4-5 dniach zakwas na żur powinien być gotowy do użycia. Możemy zauważyć, że objętość zmniejszyła się nieco.
 8. Zakwas możemy wykorzystać do przygotowania pysznego żuru lub żurku bądź przechowywać w lodówce w szczelnym, szklanym słoju do 2 tygodni, gdzie będzie nadal dojrzewał i nabierał intensywnego smaku. Wcześniej usuwamy tylko czosnek.
Czy do zakwasu dodajemy skórkę razowego chleba?

Kawałek skórki razowego chleba może wspomóc kiszenie zakwasu. Musimy tylko pamiętać, aby po dwóch dniach chleb wyjąć z zakwasu.

Co zrobić, gdy na powierzchni zakwasu pojawi się piana?

Na powierzchni zakwasu może pojawić się piana, która nie jest niczym dziwnym. Jest oznaką naturalnego procesu fermentacji. Pianę wystarczy usunąć z powierzchni zakwasu i kontynuować kiszenie. W przypadku, gdy na wierzchu zakwasu pojawi się pleśń, należy go bezzwłocznie wyrzucić.

Wielkanocny zakwas na zurek
Przepis na wielkanocny zakwas na zurek

W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu w zakładce kontakt.

Życzę Ci wspaniałego czasu spędzonego w kuchni z moimi przepisami i smacznego! Miłego gotowania!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *