Odkrywając tajemnice włoskiej kuchni, nie sposób pominąć jednego z jej najbardziej kultowych elementów – chleba pochodzącego z Wenecji. „Ciabatta”, nasza dzisiejsza „bohaterka”, to pieczywo o klasycznej płaskiej i wydłużonej formie przypominającej obuwie, stąd jej nazwa „ciabatta” w tłumaczeniu „pantofel, klapek”. Z zewnątrz ma chrupiącą skórkę, podczas gdy w środku znajduje się miękkie i puszyste wnętrze. Ta idealna kombinacja sprawia, że ciabatta jest doskonała jako samodzielna przekąska podawana z oliwą z oliwek. Włosi często serwują ją w towarzystwie wędlin, serów lub świeżych warzyw, tworząc wyśmienite „panini”.
Przepis na „ciabatte” został opracowany w Adria (w prowincji Rovigo) przez Arnaldo Cavallariego oraz znanego już piekarza Francesco Favarona. W 1982 roku Cavallari zarejestrował go jako znak towarowy pod nazwą „Ciabatta Italia”.
Prośba o przepis na domową „ciabatte” pojawiał się w wielu Waszych mailach i komentarzach już od jakiegoś czasu. Z wielką radością testowałam i udoskonalałam wiele przepisów, żeby mieć pewność, że przepis, który pojawi się na blogu, będzie dopracowany i sprawdzony nie raz, a przynajmniej naście razy.
Przygotowanie ciabatty w domowym zaciszu może być nie tylko wyzwaniem, ale także prawdziwą przyjemnością. Proces wyrabiania ciasta o wysokiej zawartości płynów (co najmniej 70% w stosunku do całkowitej wagi mąki) jest dość długi, trwa ponad 12 godzin, ale wart przygotowań.
Zapraszam Was na przepis krok po kroku i film na pyszną włoską ciabattę, którą możecie przygotować w domu, ciesząc się aromatem i smakiem tradycyjnego włoskiego chleba.
Zapraszam na film z przepisem krok po kroku
SKŁADNIKI
Zaczyn „poolish”
- 250 g mąki typu manitoba lub mąki (W>350)
- 1 g świeżych drożdży
- 350 ml letniej wody
Domowa włoska „ciabatta”
- 200 g mąki typu 0 lub mąki pszennej typu 550*
- 50 g włoskiej mąki „semola rimacinata”**
- 12 g świeżych drożdży
- 12 g soli
* Włoska mąka pszenna typu 0 jest mniej oczyszczona ze składników mineralnych (ok. 0,55-0,65%) niż mąka 00, może mieć kremowo-biały kolor. Zazwyczaj wykorzystywana jest do domowego makaronu oraz drożdżowych wypieków.
** Mąka „semola rimacinata” powstaje z dwukrotnego zmielenia ziaren pszenicy durum, nazywanej także pszenicą twardą. Wyglądem przypomina drobną kaszę, posiada żółty kolor, ma charakterystyczny smak i zapach.
PRZYGOTOWANIE
Zaczyn drożdżowy „poolish”
- W naczyniu rozpuszczamy 1 g świeżych drożdży w 350 ml letniej wodzie.
- Do miski wsypujemy 250 g mąki typu manitoba, następnie stopniowo wlewamy wodę z rozpuszczonymi drożdżami.
- Zaczyn mieszamy, aż mąka całkowicie wchłonie wodę i powstanie jednolite, ale luźne ciasto.
- Miskę z zaczynem przykrywamy i schładzany w lodówce ok. 12 godzin.
Domowa włoska „ciabatta”
- Do miski lub robota kuchennego wsypujemy 200 g mąki typu 0 oraz 50 g włoskiej mąki „semola rimacinata”.
- Następnie dodajemy rozkruszone 12 g świeżych drożdży oraz przekładamy schłodzony zaczyn i rozpoczynamy wyrabianie ciasto.
- Na koniec wsypujemy 12 g soli i wyrabiamy ciasto przez około 10-15 minut, aż będzie gładkie i elastyczne.
- Na stolnicę oprószoną mąką wykładamy ciasto, które delikatnie rozciągamy i składamy w kopertę jak na poniższym zdjęciu.
- Prawy bok ciasta nakładamy na środek ciasta, na który nakładamy lewy bok, tworząc kopertę.
- W ten sposób ciasto składamy 3-4 razy.
- Z ciasta formujemy kulę, którą układamy w misce oprószonej mąką.
- Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1 godz. np. do wyłączonego piekarnika.
- Na stolnicę oprószoną „semola” wykładamy ciasto. Ciasta nie wyrabiamy, zostawiamy je wyrośnięte i napowietrznione.
- Ciasto delikatnie dzielimy na 2 części.
- Obie części ciasta formujemy, delikatnie rozciągając.
- Ciasto przykrywamy i odstawiamy na ok. 30 minut.
- Ciabatty delikatnie przekładamy na blachę pokrytą papierem do pieczenia.
- Ciasto przed wyłożeniem na blachę przekręcamy na drugą stronę. Dzięki czemu brzydsza strona ciasta będzie na spodzie ciabatty.
- Na dolnej półce piekarnika ustawiamy naczynie z wodą, piekarnik rozgrzewamy do temperatury 220°C.
- Ciabatty wkładamy do piekarnika i pieczemy ok. 15 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 200°C i kontynuujemy pieczenie kolejne 10-15 minut, aż chleb będzie złocisty i chrupiący.
- Upieczone ciabatty wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do przestygnięcia.
- Gotową ciabatte podajemy jako samodzielna przekąska, podawana z oliwą z oliwek i balsamicznym octem. Włosi często serwują ją w towarzystwie wędlin, serów czy świeżych warzyw, tworząc wyśmienite „panini”.
W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu w zakładce kontakt.
Życzę Ci wspaniałego czasu spędzonego w kuchni z moimi przepisami i smacznego! Miłego gotowania!