Włoskie soffritto – warzywna mieszanka, która jest podstawą wielu dań kuchni włoskiej. Wzbogaca smak między innymi risotto, sosów mięsnych takich jak tradycyjny sos boloński „ragù alla bolognese”, toskańskiej zupy ribollita czy sosów pomidorowych do makaronu.
Soffritto składa się tylko z 3 składników: cebuli, marchewki i selera naciowego. Świeżość selera, słodycz marchewki i charakterystyczny aromat cebuli idealnie łączy się ze sobą, dzięki czemu przygotowane dania są wyjątkowe, pełne smaku i aromatu.
Soffritto jest bardzo proste w przygotowaniu, ale jak to bywa w kuchni, przed jego przygotowaniem należy przestrzegać kilku zasad.
Krojenie warzyw
Warzywa do soffritto należy pokroić ręcznie, bez użycia miksera, które pod wpływem ciepła zmieniają swoje właściwości i tracą na chrupkości. Warzywa powinny być pokrojone w kostkę o takiej samej wielkości, która zapewni jednorodne gotowanie.
Idealny garnek
Patelnia lub garnek do soffritto ma fundamentalne znaczenie. Najlepiej używać tych o nieprzywierającym dnie, które równomiernie rozprowadzają ciepło, a tym samym eliminują ryzyko spalenia warzyw.
Garnek powinien być szeroki, z wysokimi krawędziami, aby bez trudu można było przewracać warzywa podczas smażenia.
Wybór tłuszczu
Podstawą dla soffritto jest odpowiedni tłuszcz, którym może być oliwa z oliwek extra virgin, nadająca potrawom delikatniejszego smaku lub masło, wybierane bardziej na północy Włoch.
W wielu domach przed wrzuceniem warzyw na patelnię najpierw podgrzewa się olej na małym ogniu. Włoscy kucharze wybierają raczej metodę „na zimno”, czyli na nierozgrzaną patelnię najpierw wlewają olej, wrzucają warzywa, mieszają z olejem i dopiero rozgrzewają gaz. Tylko w ten sposób wszystkie aromaty z warzyw zostaną uwolnione w tym samym momencie.
Nie dla pośpiechu
Pośpiech w życiu jak i w kuchni, nigdy nie jest dobrą radą i tak samo jest w przygotowaniu doskonałego soffritto. Warzywa powinny być powoli i delikatnie podsmażane na małym ogniu przez ok. 10 minut, aż staną się miękkie a cebula przezroczysta.
W czasie podsmażania ważne jest częste mieszanie warzyw. Można dodać też odrobinę ciepłego bulionu warzywnego lub białego wina dla uzyskania dodatkowego smaku.
SKŁADNIKI
- marchew
- łodyga selera naciowego
- cebula*
* Jeśli chcesz mieć soffritto o delikatniejszym smaku, cebulę można zastąpić szalotką.
PRZYGOTOWANIE
- Do przygotowania soffritto potrzebna będzie obieraczka do warzyw i ostry nóż.
- Warzywa dokładnie myjemy i suszymy.
Cebulę obieramy, kroimy na pół, następnie układamy płaską część przekrojonej cebuli na desce do krojenia. Krojenie rozpoczynamy najpierw wzdłuż na plastry, następnie w poprzek, aby uzyskać małe kostki.
Marchew obieramy, następnie kroimy wzdłuż w bardzo cienkie plasterki, które kroimy w pionowe słupki a na koniec w poprzek, aby uzyskać małe kostki.
Na koniec łodygę selera kroimy wzdłuż w pionowe słupki, następnie w poprzek na drobną kostkę.
Soffritto można mrozić do 6-8 miesięcy. Pokrojone warzywa umieszczamy w pojemniczkach lub torebkach odpowiednich do mrożenia. W razie potrzeby warzywa wyjmujemy z zamrażalnika i jeszcze zamrożone wrzucamy na patelnie z rozgrzanym olejem.
W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu.
Jeśli przygotowaliście potrawę według mojego przepisu, byłabym wdzięczna za przesłanie zdjęcia. Wszystkie zdjęcia umieszczam w Waszej Galerii. Dziękuję!
Czy soffritto pasuje tylko do wołowiny
Soffritto jest niezwykle uniwersalnym składnikiem. Można dodać je nie tylko do wołowiny, ale do np. do duszonego kurczaka, sosów pomidorowych, może też być bazą do zup warzywnych lub gotowanych strączków.