Sycylijskie cannoli
bez pieczenia,  desery,  kuchnia włoska,  włochy od kuchni

Sycylijskie cannoli – tradycyjny przepis


Myślimy o Sycylii i od razu przed oczami mamy nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale także przepyszne jedzenie i cannoli, esencja Sycylii zamknięta w jednym deserze. Ta ikoniczna włoska przekąska zyskuje uznanie na całym świecie ze względu na swoją wyjątkową kombinację smaków i tekstur. Niezależnie od tego, czy degustujesz je na ulicach Palermo czy w polskiej kawiarni, sycylijskie cannoli zawsze zapewniają niebiańskie doznania kulinarne.

Sycylijskie cannoli składa się z wafelka z charakterystycznymi chrupiącymi bąbelkami, który po usmażeniu w głębokim tłuszczu nadziewany jest aksamitnym kremem z ricotty z dodatkiem kropelek gorzkiej czekolady. Cannoli dekorowane jest kandyzowanymi owocami, posiekanymi pistacjami, orzechami laskowymi lub kawałeczkami gorzkiej czekolady.

W Sycylii cannoli są nieodłączną częścią świąt i uroczystości rodzinnych, ale można je także znaleźć na ulicach tradycyjnych rynków, gdzie turyści i lokalni mieszkańcy cieszą się ich smakiem o każdej porze dnia.

Sycylijskie cannoli to nie tylko deser, to kawałek historii i tradycji, który możesz przenieść do swojego własnego domu. Niech smak Sycylii zagości na Twoim stole, tworząc niezapomniane doświadczenia smakowe dla Ciebie i Twoich bliskich. Mam nadzieję, że z moim przepisem i kilkoma wskazówkami, przygotujecie cannoli, które zachwyci Was smakiem, aromatem i od razu przeniesie na słoneczne południe Europy. Gorąco polecam!


Zapraszam na film z przepisem krok po kroku

Jak przygotowac wloskie cannoli

YouTube film


SKŁADNIKI (25 sztuk)

Ciasto na cannoli
  • 250 g mąki pszennej
  • 30 g cukru pudru
  • 30 g rozpuszczonego masła
  • 1 łyżeczka kakao
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1 łyżka octu winnego
  • 3 łyżki wina Marsala lub innego białego wina
  • 1 jajko
  • szczypta soli
Dodatkowo
  • 1 jajko
  • 2 litry oleju do smażenia
Krem z ricotty
  • 1 kg ricotty owczej (lub krowiej)
  • 150 g kropelek czekoladowych
  • 100-200 g cukru pudru
Dekoracja
  • cukier puder
  • pistacje
  • czereśnie kandyzowane
  • skórka pomarańczowa kandyzowana

Cannoli z kremem z ricotty
Cannoli z kremem z ricotty

Wskazówki
  • Przed przygotowaniem kremu do cannoli, ricottę odcedzamy na sicie przynajmniej 3-4 godziny; w ten sposób pozbędziemy się nadmiaru wody z sera.
  • W przepisie wykorzystałam ricottę z mleka krowiego zamiast owczego.
  • Krem można przechowywać w lodówce kilka dni.
  • Wafelki cannoli można przechowywać w temperaturze pokojowej w szczelnym opakowaniu maksymalnie 4-5 dni.
  • Jako alternatywę dla kropelek czekoladowych możecie użyć gorzkiej czekolady w kawałkach.
  • Metalowy cylinder do cannoli powinien być 2-3 cm dłuższy od wykrojonego ciasta. Jeżeli ciasto będzie wychodziło poza cylinder, będzie trudno usunąć go po usmażeniu.
  • Nie wyrzucajcie resztek ciasta, które pozostaną po wycięciu kółek. Możecie je na nowo ugnieść, następnie wykroić nowe cannoli, usmażyć i przed podaniem posypać cukrem pudrem. Bez kremu są równie smaczne 😉
  • Czasami może się zdarzyć, że cannoli otwierają się w czasie smażenia. Aby temu zapobiec, przed smażeniem należy dokładnie docisnąć ciasto do metalowego cylindra, zwłaszcza w miejscu zamknięcia.
  • Istnieją dwa sekrety uzyskania chrupiącego wafelka na cannoli. Pierwszy to nadziewanie cannoli tylko przed ich podaniem. Drugim sekretem jest bardzo cienkie rozwałkowanie ciasta, maksymalnie 3 mm.

PRZYGOTOWANIE

Krem z ricotty
  1. Przygotowania rozpoczynamy od nadzienia z ricotty. Ricottę przecieramy przez sitko do miski, wsypujemy cukier puder i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji.
  2. Na koniec dodajemy kropelki czekoladowe i ponownie mieszamy.
  3. Krem przykrywamy i schładzamy w lodówce przynajmniej 2-3 godz.

Krem z ricotty

Ciasto na cannoli
  1. Do miski wsypujemy suche składniki: mąkę, przesiane kakao, cukier puder, cynamon, szczyptę soli, następnie mokre składniki: rozpuszczone i schłodzone masło, rozbite jajko, wino i ocet.
  2. Ciasto wyrabiamy ok. 10 minut do połączenia się wszystkich składników. Najlepiej zrobić to rękoma, ponieważ ciasto jest dość suche, takie powinno być, nie dolewajcie do niego żadnych płynów.
  3. Wyrobione ciasto zawijamy w folię spożywczą i odstawiamy do lodówki na około 1 godz.
  4. Schłodzone ciasto wyjmujemy z lodówki i pozostawiamy w temperaturze pokojowej na około 30 minut.
  5. Ciasto dzielimy na pół. Jedną z połówek ciasta przykrywamy folią, ponieważ dość szybko usycha.
  6. Drugą połówkę rozwałkowujemy. Ciasto jest twarde, dlatego do jego rozwałkowania potrzeba dość siły lub dla wygody można użyć maszynki do makaronu.
  7. Ciasto rozwałkowujemy na listek grubości 3 mm, oba końce składamy do wewnątrz i ponownie rozwałkowujemy, rozpoczynając od najszerszej strony. Czynność tę powtarzamy 3-4 razy.
  8. W następnym kroku listek ciasta składamy na pół i na nowo rozwałkowujemy. Czynność tę powtarzamy 3-4 razy.
  9. W tym momencie ciasto rozwałkowujemy na grubość 0,5 mm, maksymalnie 3 mm. Aby w czasie smażenia na cieście powstały chrupiące bąbelki, musimy rozwałkować ciasto na bardzo cienki placek, im cieniej, tym lepiej.
  10. Z ciasta wykrawamy kwadraty o boku 10 cm x 10 cm lub koła o średnicy 10 cm (tak jak w oryginalnym przepisie).

Ciasto na cannoli

Cannoli sycylijskie

Formowanie cannoli
  1. Każde kółko delikatnie rozciągamy.
  2. Na środku ciasta umieszczamy stalowy cylinder do cannoli (mój miał 12 cm) wcześniej posmarowany oliwą.
  3. Cylinder owijamy jednym płatem ciasta. Jeden z końców smarujemy rozmąconym jajkiem, następnie łączymy i sklejamy go z drugim końcem. W ten sam sposób formujemy resztę cannoli.

Przepis na włoskie cannoli

Smażenie cannoli
  1. W szerokim, wysokim garnku rozgrzewamy olej do temperatury 180°C.
  2. Cannoli smażymy ok. 1 minuty (maksymalnie 1-2 sztuki), delikatnie przewracając, aby usmażyły się równomiernie i nie przykleiły do dna. Po usmażeniu są złociste, z czasem ściemnieją i nabiorą odpowiedniego koloru. Jeżeli ciasto na cannoli będzie miało ok. 3 mm, musimy przedłużyć smażenie do ok. 1,5-2 minut.
  3. Usmażone cannoli delikatnie wyjmujemy z oleju i przenosimy na talerz wyłożony papierem; odstawiamy do wystygnięcia.
  4. Ostudzone cannoli delikatnie wyjmujemy z metalowego cylindra i odkładamy na bok.

Jak przygotować cannoli

Sycylijskie cannoli
  1. Krem przekładamy do rękawa cukierniczego i napełniamy nim usmażone wafelki do cannoli. Najpierw z jednej strony wafelka, następnie z drugiej.
  2. Na koniec boki cannoli dekorujemy posiekanymi pistacjami, kandyzowaną skórką pomarańczową lub wiśniami i posypujemy cukrem pudrem.
  3. Cannoli napełniamy kremem przed samym podaniem, nie wcześniej, ponieważ wafelek szybko nasiąknie i straci na chrupkości. Smacznego!

Cannoli z kremem z ricotty i czekolada

Przepis na sycylijskie cannoli

KULINARNE INSPIRACJE

Na koniec chciałabym polecić Wam zakładkę Włochy od kuchni, w której znajdziecie wiele przepisów na regionalne włoskie specjały.


W przypadku pytań dot. przepisu możecie skontaktować się ze mną na FB lub na IG, lub zostawić je w komentarzu. 
Jeśli przygotowaliście potrawę według mojego przepisu, byłabym wdzięczna za przesłanie zdjęcia. Wszystkie zdjęcia umieszczam w Waszej Galerii. Dziękuję! 


6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *